Roman Bromboszcz, nebula | mgławica, 2018

Mijają dwie dekady od kiedy literatura elektroniczna pojawiła się w Polsce w postaci coraz liczniejszych publikacji, począwszy od Końca świata według Emeryka Radosława Nowakowskiego, Bloku Sławomira Skutego oraz miniatur literackich i poetyckich młodych polskich literatów w całej Polsce. Choć niewiele nam pozostało tamtych lat i nawet zasoby Internet Archive nie są w stanie odtworzyć wielu pionierskich projektów, następne lata przyniosły serię aktywności twórczej, przekładów oraz towarzyszącej im refleksji krytycznej. Czy czas na podsumowania? Na restart? Na nowe podejście do elektronicznej literatury?


Centrum Badań nad Literaturą Elektroniczną przy Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
zaprasza na seminarium “Literatura elektroniczna: czym jest, czym może być?”. Seminarium odbędzie się 28 stycznia 2022 r. o godz. 17.00. Wydarzenie odbędzie się na MS Teams i będzie transmitowane na kanale YouTube.
Czytelników, badaczy i autorów (wszystkich – także tych, którzy literaturę utożsamiają wyłącznie z publikacją drukowaną) zapraszamy do otwartej dyskusji nad przyszłością literatury elektronicznej i jej miejscem we współczesnej kulturze oraz literaturoznawstwie: https://fb.me/e/4XdX0t8WQ

Rozmowę poprzedzi prezentacja reprezentatywnych utworów e-literackich.

W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Seweryna Wysłouch, prof. dr hab. Ewa Szczęsna oraz prof. dr hab. Ryszard Nycz.

W związku z dużym zainteresowaniem, dla tych z państwa, którzy chcieliby przed spotkaniem zapoznać się z ciekawymi utworami i artykułami na temat e-literatury – zwłaszcza tych, o których będziemy mówić – przygotowaliśmy listę pożytecznych linków:

0. Kathrine N. Hayles: Literatura elektroniczna: czym jest?

1. Marta Dzido: Matrioszka

2. Radosław Nowakowski: Liberlandia

3. Mariusz Pisarski, Marcin Bylak: Bałwochwal

4. Piksel Zdrój – powieść kolaboratywna

5. Magazyny czasopisma Techsty

6. Nick Montfort, Wąwóz Taroko

7. Nick Montfort, Stephanie Strickland: Między Morzem a Reją

8. Serge Bouchardon: (Nie)panowanie

9. Roman Bromboszcz: strona autorska

10. Łukasz Podgórni: strona autorska

11. Leszek Onak: utwory zebrane w katalogu ELMCIP

12. Piotr Puldzian Płucienniczak: booms!

13. Leszek Onak: Sonet niezachodzący

14. Marek Pampuch: Przemówienia

14. Will Leurs: Chance Infections

15. Kate Pullinger: Breathe

16. Weronika Lewandowska, Sandra Frydrysiak: Noccc


Zgłoszenia do udziału w seminarium na platformie MS Teams przyjmujemy tutaj:
mariusz.pisarski@ha.art.pl. Techsty, jako miejsce prezentacji, archiwum dyskusji i aktualności na temat e-literatury, oficjalnie dołączają się nie tylko do seminarium, ale do wielu przyszłych działań Centrum Badań nad Literaturą Elektroniczną i skupionych wokół niego badaczy i artystów. Ilustracja towarzysząca niniejszemu postowi pochodzi z pracy Romana Bromboszcza nebula | mgławica, 2018. Dziękujemy autorowi za dostęp.