Umberto Eco - autor Imienia Róży i Dzieła Otwartego - po raz kolejny zastanawia się nad przyszłością książki w dobie remediacji druku. Tym razem stało się to przy okazji otwarcia odnowionej biblioteki aleksandryjskiej. Tekst przemówienia Eco: Vegetal and mineral memory: The future of books przeczytać można na stronach tygodnika Al -Ahram. Tekst przetłumaczono i opublikowano także w osatnim ubiegłorocznym numerze tygodnika Forum.
W Krakowie, nakładem wydawnictwa RABID, ukazała się książka "Liternet.pl" pod redakcją Piotra Mareckiego - pokłosie kolejnej sesji naukowej poświęconej zagadnieniom literatury w sieci. I nie tylko. Książka, w stosunku do samej sesji, poszerzona została o wywiady i rozmowy z twórcami i teoretykami liternetu, liberatury, hipertekstualizmu, o wycinki z prasy na temat poprzedniej książki z tej serii (Liternet, Kraków 2002), i fragmenty dyskusji na temat twórczości w sieci, które przewinęły się przez polskie media literackie. W książce zawarto też dwa słowniki: słownik polskiego liternetu oraz słownik hipertekstu i hiperfikcji. Nie możesz jej nie mieć na swojej półce!
Tematy: liberatura, hipertekstualizm, hiperfikcja, blogi, strony autorskie, cyberpunk, "proza internetowa", społeczności liternetowe, net art, e-mailart.
Autorzy: Pisarski, Tereszczuk, Lipszyc, Wójtowicz, Nowakowski, Fajfer, Stankiewicz, Grosz&Pado, Mochola, Marecki, Stokfiszewski, Górska-Olesińska, Cuber, Świech
Zamawiając książkę na stronie RABIDu (http://www.ha.art.pl/RABID ; rabid@autocom.pl) i wpisując w zamówieniu hasło "Techsty" można otrzymać 5 PLN zniżki czyli książkę za 30 PLN (w tym koszty wysyłki).
Nowe sieciowe projekty Judy Malloy. Jeden jest kontynuacją Interlude - i wypada uznać go kolejny przykład zafascynowania autorki udosłownioną wielogłosowością na pojedynczej stronie www. Projekt drugi, jeszcze nie dokończony- Party at the Silver Beach, to raczej nowa nuta w jej twórczości, powieść, której sytuacyjną ramą jest przyjęcie. Jej bohaterami są osoby uczestniczące w party, ich krzyżujące się wzajemnie historie. Jedną ze swoich pierwszych hiperfikcji - 10ve0ne (przekład polski - k0cHack0g0s) Judy Malloy prezentuje od kilku dni w niemal gotowym już magazynie techstów.
Blisko siedem tysięcy książek powinno znaleźć się do końca roku w zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej - poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojciech Szewko. Jednocześnie przypomniał, że od uruchomienia biblioteki internetowej w grudniu ubiegłego roku zanotowano dotychczas siedem milionów wejść na strony PBI, mimo że obecnie jest tam zaledwie 258 tytułów. Dziennie witrynę odwiedza 30-40 tys. osób, spędzając na niej średnio czterdzieści minut. Szewko powiedział też, że dopiero teraz udało się rozstrzygnąć przetarg na umieszczenie w sieci kolejnych 6-7 tysięcy dzieł. Dodał, że zaczyna się skanowanie dzieł i przed końcem roku powinny znaleźć się na stronach PBI. (źródło: radio ESKA)
Sześć tysięcy dzieł do zeskanowania w ciągu trzech miesięcy. Trzymamy kciuki! :)
Propagowanie hipertekstowego podejścia
do literackich przedsięwzięć przynosi coraz lepsze efekty. W magazynie
Techsty ukazała się właśnie hipertekstowa mikro powieść 0
RH + Joanny Roszak. Autorka mieszka w Poznaniu,
studiuje filologię polską na UAM, publikowała m.in. w Toposie, Zeszytach
Literackich, Tygodniku Powszechnym, Pro arte. Latem tego
roku Topos
opublikował jej
prozy, a ich duch przeniósł się na interaktywny ekran. Z jakimi konsekwencjami
- oceńcie sami.
Efemeryczny, przesypujący się między palcami jak drobne szlachetne
kamienie tekst 0 RH + prowokuje do układania pozornie oddalonych od
siebie strzepków opowieści w mozaikę o coraz to innych barwach. Co
łączy bohaterów 0 RH +? W którym miejscu, jeśli w ogóle, maska, jaką
nakłada na siebie narrator, pęka i i odsłania skrywany podskórny dramat?
I co dzieje się wtedy z naszą kolejną, z trudem ułożoną mozaiką?
Z recenzji Karola LeFera
Milorad Pavic, autor słynnego drukowanego hipertekstu Słownik Chazarski na stronach Word Circuits swoja najnowszą sieciową hiperfikcję, stworzoną w systemie Word Connection Muse Roberta Kendalla. The Glass Snail to nie jedyna sieciowa opowieść Pavica, choć jest to pierwsza fikcja napisana z użyciem technologii bardziej zaawansowanej niż spłaszczający autorskie hiperfikcje html. Jeśli chodzi o użycie hipertekstowego instrumentarium, całość robi raczej skromne wrażenie. Powstała wcześniej mikro hiperpowieść Pavica Demascene. A tale for computer and compasses niestety co jakis czas znikna z serwera ezone.org. Ale warto próbować...
Wydana w roku 1996 na dyskietce przez wydawnictwo Pusty Obłok pierwsza hipertekstowa publikacja w języku polskim odsłania przed techstami swoją tajemnicę. Nie znająca przykładu "bezosobowa i samostwórcza" publikacja komputerowa o niewyczerpywalnych bez mała kombinacjach tekstu to utwór Roberta Szczerbowskiego a jej roboczy tutył to AE, od anepigrafu, czyli dzieła bez tytułu, i egzegezy, objaśnienia. Co więcej oprócz pierwotnej formy publikacji (dziełko wyszło na dyskietce, choć w zamierzeniu był to utwór liberacki) AE dostepna jest już w internecie. Techsty, oraz autor zapraszają:
Z cyklu Pre-texty w krakowskiej galerii BunkierBunkier, 26 maja odbędzie się sesja literaturoznawcza poświęcona związkom literatury i Internetu w Polsce, skupiona wokół następujących zagadnień: prezentacji warszawskiej sceny internetowej, kształtowania hipertekstu, oraz próby podsumowania kilkunastu lat rozwoju rodzimego liternetu. W ramach sesji odbędzie się dyskusja wokół książki "Liternet.pl" pod redakcją Piotra Mareckiego, (Rabid, Kraków 2003).
książka ukaże się we wrześniu
Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się pozycja Od Joyce`a do Liberatury - zbiór tekstów pod redakcją Katarzyny Bazarnik, poświęconych głównie irlandzkiemu pisarzowi, ale także problemowi liberatury, czyli współczesnych hiperksiążek, których autorzy czerpią z tej samej tradycji, co autorzy elektronicznej fikcji. Recenzja już wkrótce w magazynie techsty.
W coraz milszej dla oka i ducha witrynie ebook.pl pojawia się coraz więcej ciekawych książek w formacie .pdf, jedna z ostatnich to Copyright Michała Witkowskiego - jedna ze sztandarowych książek prozatorskich rocznikw siedemdziesiątych. Proponowany sposb czytania: gdziekolwiek poza biurkiem na laptopie, po włączeniu opcji full screen :)
Piotr Marecki donosi:
Dnia 28 lutego powstał nowy blog kumple.blog.pl prowadzony przez trzech redaktorów naczelnych i wydawcow: Jarosława Lipszyca (Meble), Pawła Dunin- Wąsowicza (Lampa i Iskra Boża) i Piotra Mareckiego ("Ha!art"). W zamierzeniu ma to być pisana na gorąco kronika towarzyska świata literackiego. Impulsem do powstania bloga były narodziny syna Jarosława Lipszyca - Leonarda (o godzinie 14.35), okraszone dużą ilością alkoholu już po wyrzuceniu ojca ze szpitala. Pomysł drukowania plotek literackich w Internecie był pasją autorów od dłuższego czasu, niejednokrotnie wcześniej dawali mu wyraz np. w zbiorowych mejlach.Redaktorzy zapraszają do odwiedzin :)
Liternet
- zbiór artykułów poświęconych związkom literatury z internetem i nowymi mediami pod redakcją Piotra Mareckiego, został książką miesiąca
miesięcznika Res Publica. W recenzji
Tadeusza Dąbrowskiego słowa uznania przeplatają się z krytyką, recenzja stala się też pretekstem do utrzymanej w tonacji pół-żartem pół-serio jeremiady nad
czarną przyszłością literatury, jej spłaszczeniem za
sprawą internetu i hipertekstów. Recenzent - podpadł w powszechny
i w wielu kręgach dobrze przyjmowany ton pobłażliwości, niedoinformowania
("nie będziemy sobie brudzić rąk tymi e-wymysami") i celowej
ignorancji.
Blok Sławomira Shutego - ogłoszony pierwszą w Polsce powieścią hipertekstową już dostepnych na stronach www.blok.art.pl