Hipertekstowo w Rzymie

Rekordowa od wielu lat liczba zgłoszeń napłynęła na tegoroczną konferencję Hypertext 2023 organizowaną przez ACM: Association for Computing Machinery. Organizowana od 1987 roku, i słynna z tego, że to na niej Tim Berners Lee prezentował prototyp dzisiejszego Internetu, konferencja ACM Hypertext odbywa się w Rzymie od 4 do 8 sierpnia i zapowiada się niezwykle interesująco. Oprócz konferencyjnych paneli dyskusyjnych, artykułów i poszerzonych abstraktów organizatorzy przyjmują zgłoszenia w postaci niekonwencjonalnych, atrakcyjnych formatów, takich jak plakat, demo czy trawers, a nawet zgłoszenia z kategorii “blue sky”, które nie pasują do żadnej z wymienionych kategorii. Formuła taka otwiera drzwi przed pomysłami świeżymi, oryginalnymi, prowokującymi, które nie do końca mają jeszcze swój ostateczny kształt, i których nie da się od razu przekuć na poważne, naukowe wystąpienie.

Tym bardziej zatem, wraz z organizatorami, zapraszamy do nadsyłania swoich propozycji. Plakat musi być nie większy niż dwie strony, nie wliczając bibliografii; pod hasłem “demo” kryje się audiowizualna demonstracja problemu; trawers to format spopularyzowany przez Electronic Literature Lab i polega na zapisie żywej lektury bądź interakcji użytkownika w zetknięciu z cyfrową platformą (Hypercard, Storyspace, Flash, Twine, Game Maker, Unity itp.) bądź w trakcie lektury konkretnego cyfrowego utworu. Zgłoszenia należy nadsyłać do 9 czerwca. Szczegóły na stronie konferencji.

...
Logo konferencji ACM Hypertext 2023

Zgłoszenia muszą pasować do kilku głównych bloków tematycznych: Interactive Media: Art and Design – poświęcone kreatywności w mediach cyfrowych, Authoring, Reading, Publishing – dedykowane tematom opisującym zmiany, jakie hipertekst wymusił na tworzeniu, czytaniu i publikowaniu tekstów; Workflows and Infrastructures – poświęcony wykorzystaniu platform hipertekstowych w instytucjach dziedzictwa kulturowego; Social and Intelligent Media – dedykowany modelowaniu społecznych struktur przez cyfrowe systemy społecznościowe oraz Reflections and Approaches – blok poświęcony historii hipertekstu i mediów społecznościowych.

Konferencji towarzyszyć będzie kilka równoległych wydarzeń. Jednym z nich będzie wystawa prezentująca analogowe hiperteksty i nielinearne instalacje artystycznie przygotowywana przez Dene Grigar.

Tegoroczna konferencja Hypertext po stronie organizacyjnej ma kilka polskich akcentów. Wśród recenzentów zgłoszeń znajduje się niemała liczba polskich badaczy, w tym z Centrum Badań Literatury Elektronicznej UAM. Z kolei moderatorem ścieżki Reflections and Approaches jest Mariusz Pisarski.

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń i do zobaczenia w Rzymie!

Ostatnia aktualizacja:

02.05.2023

Cytuj ten wpis jako:

redakcja (2023) Hipertekstowo w Rzymie. "Techsty" 02.05.2023 [https://techsty.art.pl/akt/Hypertext-2023.html].

techsty, e-literatura, hipertekst, liternet

acm approaches art auto będzie hipertekst hypertext img kategorii konferencja konferencji legend lektury liczba logo nadsyłania plakat polskich poświęcony reflections rzymie strong techsty zgłoszenia zgłoszeń