Ścieżka w utworze cyfrowym to sekwencja węzłów, jakie w obrębie sieci przemierza czytelnik. Może ona oznaczać sekwencję którą czytelnik przeszedł, sekwencją zaproponowaną czytelnikowi przez autora, sekwencję generowaną losowo bądź generowaną na innych warunkach. Hipertekstowa ścieżka, w porównaniu z tokiem lektury książki drukowanej, ma to do siebie, że za każdym razem może być inna i może podążać w innym kierunku. Dzięki temu na ogół nie da się przeczytać tego samego hipertekstu dwa razy w ten sam sposób.

W systemach hipertekstowych ścieżki to także sekwencje leksji połączonych ze sobą jednym hasłem, słowem kluczem lub linkiem o tej samej nazwie. Dzieje się tak na przykład w programie Storyspace, gdzie ścieżka, oprócz tego, że pomaga na organizację powieściowego materiału, pozwala również autorowi zdeterminować ruchy czytelnika. Autorzy piszący w Storyspace, tacy jak Carolyn Guyer, Deena Larsen, Shelley Jackson i Michael Joyce korzystali często ze specjalnego narzędzia nazwanego "budowniczym ścieżek" (ang. Path Builder). Pozwalało ono na grupowanie segmentów hipertekstu w zbiory tematyczne, które po stronie czytelnika układały się w sekwencje i ścieżki. Menu wyboru linków wskazywało czytelnikowi na jakiej ścieżce się aktualnie znajduje, i na jakich ścieżkach znajdują się inne dostępne z danego segmentu leksje.

...
Menu linkowe w 'popołudniu, pewnej historii' Michaela Joyce'a w polskim przekładzie

Doświadczenie grupowania pojedynczych tekstów w zbiory i sekwencje lekturowe, a zatem typowo cyfrowe sposoby segregacji treści wobec nieoczywistej obecności stron i rozdziałów znanych z lektury książki drukowanej, nabrało cech doświadczenia powszechnego w dobie Web 2.0 i po nastaniu mediów społecznościowych. Oddolnie powstały mechanizm hasztagu jest niczym innym jak sposobem tematycznego grupowania treści zamieszczanych na Twitterze, Facebooku i innych mediach społecznościowych. Lektura treści gromadzonej według pojedynczego hasztagu bądź hasztagów pokrewnych, jest w konsekwencji lekturą hipertekstowych ścieżek, a jednocześnie – próbą uporządkowania doświadczenia nielinearności, sieciowości i kolaboratywości w przekazie digitalnym.

Ostatnia aktualizacja:

13.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Ścieżka - pojedyncza sekwencja w hipertekście . "Techsty" 13.01.2024 [].

hipertekst leksja tekst cyfrowy węzeł

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art central hasztag hipertekst hipertekstowych hipertekstu img joyce keywords książki leksja lektury mapa menu nawigacja outgoing sciezka sekwencje source systemy target techsty treści value ścieżka