Aktualności - Archiwum - 2003

Umberto Eco o przyszłości książki

Umberto Eco - autor Imienia Róży i Dzieła Otwartego - po raz kolejny zastanawia się nad przyszłością książki w dobie remediacji druku. Tym razem stało się to przy okazji otwarcia odnowionej biblioteki aleksandryjskiej. Tekst przemówienia Eco: Vegetal and mineral memory: The future of books przeczytać można na stronach tygodnika Al -Ahram. Tekst przetłumaczono i opublikowano także w osatnim ubiegłorocznym numerze tygodnika Forum.

"Liternet.pl" już w księgarniach!

W Krakowie, nakładem wydawnictwa RABID, ukazała się książka "Liternet.pl" pod redakcją Piotra Mareckiego - pokłosie kolejnej sesji naukowej poświęconej zagadnieniom literatury w sieci. I nie tylko. Książka, w stosunku do samej sesji, poszerzona została o wywiady i rozmowy z twórcami i teoretykami liternetu, liberatury, hipertekstualizmu, o wycinki z prasy na temat poprzedniej książki z tej serii (Liternet, Kraków 2002), i fragmenty dyskusji na temat twórczości w sieci, które przewinęły się przez polskie media literackie. W książce zawarto też dwa słowniki: słownik polskiego liternetu oraz słownik hipertekstu i hiperfikcji. Nie możesz jej nie mieć na swojej półce!

Tematy: liberatura, hipertekstualizm, hiperfikcja, blogi, strony autorskie, cyberpunk, "proza internetowa", społeczności liternetowe, net art, e-mailart.
Autorzy: Pisarski, Tereszczuk, Lipszyc, Wójtowicz, Nowakowski, Fajfer, Stankiewicz, Grosz&Pado, Mochola, Marecki, Stokfiszewski, Górska-Olesińska, Cuber, Świech

Zamawiając książkę na stronie RABIDu (http://www.ha.art.pl/RABID ; rabid@autocom.pl) i wpisując w zamówieniu hasło "Techsty" można otrzymać 5 PLN zniżki czyli książkę za 30 PLN (w tym koszty wysyłki).

Nowe projekty Judy Malloy

Nowe sieciowe projekty Judy Malloy. Jeden jest kontynuacją Interlude - i wypada uznać go kolejny przykład zafascynowania autorki udosłownioną wielogłosowością na pojedynczej stronie www. Projekt drugi, jeszcze nie dokończony- Party at the Silver Beach, to raczej nowa nuta w jej twórczości, powieść, której sytuacyjną ramą jest przyjęcie. Jej bohaterami są osoby uczestniczące w party, ich krzyżujące się wzajemnie historie. Jedną ze swoich pierwszych hiperfikcji - 10ve0ne (przekład polski - k0cHack0g0s) Judy Malloy prezentuje od kilku dni w niemal gotowym już magazynie techstów.

Polska Biblioteka Internetowa - zapowiedzi

Blisko siedem tysięcy książek powinno znaleźć się do końca roku w zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej - poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojciech Szewko. Jednocześnie przypomniał, że od uruchomienia biblioteki internetowej w grudniu ubiegłego roku zanotowano dotychczas siedem milionów wejść na strony PBI, mimo że obecnie jest tam zaledwie 258 tytułów. Dziennie witrynę odwiedza 30-40 tys. osób, spędzając na niej średnio czterdzieści minut. Szewko powiedział też, że dopiero teraz udało się rozstrzygnąć przetarg na umieszczenie w sieci kolejnych 6-7 tysięcy dzieł. Dodał, że zaczyna się skanowanie dzieł i przed końcem roku powinny znaleźć się na stronach PBI. (źródło: radio ESKA)

Sześć tysięcy dzieł do zeskanowania w ciągu trzech miesięcy. Trzymamy kciuki! :)

RH +

Propagowanie hipertekstowego podejścia do literackich przedsięwzięć przynosi coraz lepsze efekty. W magazynie Techsty ukazała się właśnie hipertekstowa mikro powieść 0 RH + Joanny Roszak.  Autorka mieszka w Poznaniu, studiuje filologię polską na UAM, publikowała m.in. w Toposie, Zeszytach Literackich, Tygodniku Powszechnym, Pro arte. Latem tego roku Topos opublikował jej prozy, a ich duch przeniósł się na interaktywny ekran. Z jakimi konsekwencjami - oceńcie sami. Efemeryczny, przesypujący się między palcami jak drobne szlachetne kamienie tekst 0 RH + prowokuje do układania pozornie oddalonych od siebie strzepków opowieści w mozaikę o coraz to innych barwach. Co łączy bohaterów 0 RH +? W którym miejscu, jeśli w ogóle, maska, jaką nakłada na siebie narrator, pęka i i odsłania skrywany podskórny dramat? I co dzieje się wtedy z naszą kolejną, z trudem ułożoną mozaiką?
Z recenzji Karola LeFera

Nowa hiperfikcja Pavica

Milorad Pavic, autor słynnego drukowanego hipertekstu Słownik Chazarski na stronach Word Circuits swoja najnowszą sieciową hiperfikcję, stworzoną w systemie Word Connection Muse Roberta Kendalla. The Glass Snail to nie jedyna sieciowa opowieść Pavica, choć jest to pierwsza fikcja napisana z użyciem technologii bardziej zaawansowanej niż spłaszczający autorskie hiperfikcje html. Jeśli chodzi o użycie hipertekstowego instrumentarium, całość robi raczej skromne wrażenie. Powstała wcześniej mikro hiperpowieść Pavica Demascene. A tale for computer and compasses niestety co jakis czas znikna z serwera ezone.org. Ale warto próbować...

AE, cd

Wydana w roku 1996 na dyskietce przez wydawnictwo Pusty Obłok pierwsza hipertekstowa publikacja w języku polskim odsłania przed techstami swoją tajemnicę. Nie znająca przykładu "bezosobowa i samostwórcza" publikacja komputerowa o niewyczerpywalnych bez mała kombinacjach tekstu to utwór Roberta Szczerbowskiego a jej roboczy tutył to AE, od anepigrafu, czyli dzieła bez tytułu, i egzegezy, objaśnienia. Co więcej oprócz pierwotnej formy publikacji (dziełko wyszło na dyskietce, choć w zamierzeniu był to utwór liberacki) AE dostepna jest już w internecie. Techsty, oraz autor zapraszają:

liternet.pl - sesja

Z cyklu Pre-texty w krakowskiej galerii BunkierBunkier, 26 maja odbędzie się sesja literaturoznawcza poświęcona związkom literatury i Internetu w Polsce, skupiona wokół następujących zagadnień: prezentacji warszawskiej sceny internetowej, kształtowania hipertekstu, oraz próby podsumowania kilkunastu lat rozwoju rodzimego liternetu. W ramach sesji odbędzie się dyskusja wokół książki "Liternet.pl" pod redakcją Piotra Mareckiego, (Rabid, Kraków 2003).

książka ukaże się we wrześniu

Od Joyce`a do Liberatury

Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się pozycja Od Joyce`a do Liberatury - zbiór tekstów pod redakcją Katarzyny Bazarnik, poświęconych głównie irlandzkiemu pisarzowi, ale także problemowi liberatury, czyli współczesnych hiperksiążek, których autorzy czerpią z tej samej tradycji, co autorzy elektronicznej fikcji. Recenzja już wkrótce w magazynie techsty.

Copyright za darmo w sieci

W coraz milszej dla oka i ducha witrynie ebook.pl pojawia się coraz więcej ciekawych książek w formacie .pdf, jedna z ostatnich to Copyright Michała Witkowskiego - jedna ze sztandarowych książek prozatorskich rocznikw siedemdziesiątych. Proponowany sposb czytania: gdziekolwiek poza biurkiem na laptopie, po włączeniu opcji full screen :)

kumple.blog.pl

Piotr Marecki donosi:

Dnia 28 lutego powstał nowy blog kumple.blog.pl prowadzony przez trzech redaktorów naczelnych i wydawcow: Jarosława Lipszyca (Meble), Pawła Dunin- Wąsowicza (Lampa i Iskra Boża) i Piotra Mareckiego ("Ha!art"). W zamierzeniu ma to być pisana na gorąco kronika towarzyska świata literackiego. Impulsem do powstania bloga były narodziny syna Jarosława Lipszyca - Leonarda (o godzinie 14.35), okraszone dużą ilością alkoholu już po wyrzuceniu ojca ze szpitala. Pomysł drukowania plotek literackich w Internecie był pasją autorów od dłuższego czasu, niejednokrotnie wcześniej dawali mu wyraz np. w zbiorowych mejlach.

Redaktorzy zapraszają do odwiedzin :)

Elektropis znaleziony w Krzeszowicach

Wydana w roku 1996 na dyskietce przez wydawnictwo Biały Obok pierwsza hipertekstowa publikacja w języku polskim trafia na biurko redakcjiTechstów. Oryginalnej dyskietki nie mamy. Zenon Fajfer, który podrzucił ów (jak go nazwał) "elektropis" do Techstw podesłał jednak dołączone do tego anonimu (nie ma autora ani tytułu) słowa wydawcy (podpisane: Piotr Rypson): Oto nie znajca przykładu "bezosobowa i samostwrcza" publikacja komputerowa o niewyczerpywalnych bez mała kombinacjach tekstu: pierwsza literacka ksiąka hipertekstowa w języku polskim.

Liternet książką miesiąca w Res Publica

Liternet - zbiór artykułów poświęconych związkom literatury z internetem i nowymi mediami pod redakcją Piotra Mareckiego, został książką miesiąca miesięcznika Res Publica. W recenzji Tadeusza Dąbrowskiego słowa uznania przeplatają się z krytyką, recenzja stala się też pretekstem do utrzymanej w tonacji pół-żartem pół-serio jeremiady nad czarną przyszłością literatury, jej spłaszczeniem za sprawą internetu i hipertekstów. Recenzent - podpadł w powszechny i w wielu kręgach dobrze przyjmowany ton pobłażliwości, niedoinformowania
("nie będziemy sobie brudzić rąk tymi e-wymysami") i celowej ignorancji.

Blok już w sieci

Blok Sławomira Shutego - ogłoszony pierwszą w Polsce powieścią hipertekstową już dostepnych na stronach www.blok.art.pl