Rodzaje linków - hiperłącze warunkowe i pola zastrzeżeń

POLA ZASTRZEŻEŃ (guard fields) to, w hipertekstach powstałych w programie Storyspace algorytmy wzbogacające >system odsyłaczy. Za odsyłaczem, który opatrzony jest polem strzeżonym, można podążyć tylko wtedy, gdy czytelnik hipertekstu spełnił określone warunki. Na przykład, tylko wtedy, gdy już wcześniej odwiedzona została określona w polu strzeżonym leksja. Pole zastrzeżeń sprawia na przykład, że do leksji opisującej niebezpieczną procedurę można się dostać tylko wtedy, gdy wcześniej odwiedziliśmy leksję opisującą środki ostrożności.

W powieści hipertekstowej odsyłacze upewniają autora, że czytelnicy nie natkną się na ślub Darka i Darii, zanim nie dowiedza się jak się oni spotkali.

Odsyłacze opatrzone polami zastrzeżeń są niezwykle cenne dla skomplikowanych i obszernych utworów hipertekstowych. Podobnie jak dzieje się to z mechanizmem losowego dostępu, pól strzeżonych nie da się w pełni przenieść na www.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Rodzaje linków - hiperłącze warunkowe i pola zastrzeżeń . "Techsty" 28.07.2022 [].

hipertekst leksja tekst cyfrowy węzeł

cenne czytelnik darii darka dostępu dowiedza dzieje fields gdy guard hipertekst hipertekstu hiperłącze już który legend można odsyłacze pola przykład strzeżonym techsty wcześniej wtedy zastrzeżeń