POLA ZASTRZEŻEŃ (ang. guard fields) to, w hipertekstach powstałych w programie Storyspace, marka wzbogacające system odsyłaczy. Za linkiem, który opatrzony jest polem strzeżonym, można podążyć tylko wtedy, gdy czytelnik hipertekstu spełnił określone warunki. Na przykład, gdy już wcześniej odwiedzona została określona leksja. Pole zastrzeżeń sprawia na przykład, że do leksji opisującej niebezpieczną procedurę można się dostać tylko wtedy, gdy wcześniej odwiedziliśmy segment opisujący środki ostrożności.

...
Pola zastrzeżeń w opisie w podręczniku użytkownika Storyspace 2 (Mark Bernstein)

W powieści hipertekstowej odsyłacze dają autorowi pewność, że czytelnicy nie natkną się na ślub Darka i Darii, zanim nie dowiedzą się jak para się spotkała.

Odsyłacze opatrzone polami zastrzeżeń są niezwykle cenne dla skomplikowanych i obszernych utworów hipertekstowych. Podobnie jak dzieje się to z mechanizmem losowego dostępu, pól strzeżonych nie da się w pełni przenieść w warunki sieciowe, choć popularny program Twine radzi sobie ze składnią warunkową doskonale dzięki makru (history:)

Ostatnia aktualizacja:

01.02.2023

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Rodzaje linków - hiperłącze warunkowe i pola zastrzeżeń . "Techsty" 01.02.2023 [].

hipertekst leksja tekst cyfrowy węzeł

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art code guardfields hipertekst img leksja linkidynam linkilog odsyłacze outgoing poczkoniec pola przykład rodzaje source storyspace systemy target techsty twine value warunki wcześniej wtedy zastrzeżeń