STORYSPACE PRZEZ WIELE LAT, zanim na horyzoncie pojawił się darmowy program Twine, było najprawdopodobniej najlepszym, najbardziej zaawansowanym narzędziem do tworzenia i czytania powieści i innych literackich utworów hipertekstowych. Powstały we współpracy między Michaelem Joyce'em a Jay'em Davidem Bolterem program od 1991 roku do dziś dystrybuowany jest przez Eastgate Systems. Jego kluczowe cechy to narzędzia do wizualizowania i nanoszenia na mapy i diagramy struktur dokumentu, oglądanie wielu leksji na pojedynczym ekranie, i możliwości tworzenia między nimi różnorakich połączeń, często nieprzekładalnych na strony www, takich jak linki warunkowe. Storyspace najbardziej przydaje się w przy tworzeniu wielo - linearnych lub kolaboracyjnych utworów. Hiperteksty w ten sposób powstałe można publikować albo w formacie pierwotnym albo w html, dzięki czemu utwory dosępne są w internecie. Aby jednak poznać hipertekstualną powieść od podszewki, rozebrać ją na części pierwsze czy też po prostu cieszyć się pełnią wpisanych w nią możliwości - najlepiej zdobyć oryginalny, rozprowadzany przez Eastgate Systems utwór.
Wszystkie klasyczne hiperteksty, niemało hipertekstów dostępnych tylko w internecie a także wiele stron www powstało dzięki temu narzędziu. I nic w tym dziwnego: autorami programu są między innymi Michael Joyce, Jay David Bolter i Mark Bernstein. Pierwszy to czołowy pisarz, drugi - czołowy teoretyk hipertekstu, a trzeci to człowiek, który przeczytał chyba wszystkie dostępne hiperteksty. Sami mówią o Storyspace w ten sposób:
Storyspace to generatywne, płynne środowisko pisarskie, które pozwala ci gromadzić, przechowywać i eksperymentować ze swoimi pomysłami narracyjnymi, bez zamartwianie się czy wsyszstkie one w danej chwili akurat do siebie pasują. W Storyspace, bez względu na to, w jakiej formie pojawia sie twoja inspiracja - czy jest to tekst, obraz, dçwięk czy video - masz miejsce na wszystkie swoje idee. Korzystaj z programu, gromadź je, przemieszczaj i łącz ze sobą.
Programem, który w wielu aspektach był poprzednikiem Storyspace był dołączany do systemów MacOs Hypercard. Jednak nie był on systemem hipertekstwym w pełnym sensie. Oba programy - w swojej wersji do czytania, wydają się jednak porównywalne.
Główną jednostką programu Storyspace jest leksja, ("writing space" - czyli pole pisma, w swoim podstawowym znaczeniu - przestrzeni (kartki) do zapisania). Na głównej mapie programu - mapie poglądowej (ten sam tekst można przedstawić także w formie diagramu, drzewa i szkicu) leksje widoczne są jako prostokąty posiadające swój tytuł, swoją barwę i swoją zawartość: pole tekstowe oraz inne leksje, ad infinitum. Są tutaj one pojemnikami, pudełkami, które mogą zawierać w sobie inne pudełka - kolejne leksje leżące na kolejnych warstwach mapy. Użytkownik - przemieszczając się pomiędzy warstwami przemieszcza się wgłąb bądç w górę mapy. Cienkie linie, zakończone strzałkami ukazują na mapie >hiperłącza pomiędzy leksjami z tego samego poziomu. Jeśli fragment tekstu z jednego poziomu połączona jest z fragmentem z innego poziomu, to relację taką ilustruje na mapie poglądowej krótka strzałka nad aktywną w ten sposób leksją. Strukturyzowanie dokumentu: to które jednostki tekstu znajdą się na jakim poziomie - zależy już od samego autora utworu, od tego, w jaki sposób zechce on go zhierarchizować - zakres dowolności jest tu naprawdę szeroki.
▪ linki do Storyspace:
▪ www.eastgate.com/Storyspace- strona główna
▪ www.storyspace.net - kolejna strona główna
▪ www.eastgate.com/storyspace/DownloadWin.html - wersja demonstracyjna dla Windows
Ostatnia aktualizacja:
28.07.2022
Cytuj ten wpis jako:
Mariusz Pisarski (never) Systemy - Storyspace . "Techsty" 28.07.2022 [https://techsty.art.pl/warsztaty/systemy/storyspace.htm].
historia narzędzia autorskie platfromy systemy hipertekstowe