STORYSPACE PRZEZ WIELE LAT, zanim na horyzoncie pojawił się darmowy program Twine, było najprawdopodobniej najlepszym, najbardziej zaawansowanym narzędziem do tworzenia i czytania powieści i innych literackich utworów hipertekstowych. Powstały we współpracy między Michaelem Joyce'em a Jay'em Davidem Bolterem program od 1991 roku do dziś dystrybuowany jest przez Eastgate Systems. Jego kluczowe cechy to narzędzia do wizualizowania i nanoszenia na mapy i diagramy struktur dokumentu, oglądanie wielu leksji na pojedynczym ekranie, i możliwości tworzenia między nimi różnorakich połączeń, często nieprzekładalnych na strony www, takich jak linki warunkowe. Storyspace najbardziej przydaje się w przy tworzeniu wielo - linearnych lub kolaboracyjnych utworów. Hiperteksty w ten sposób powstałe można publikować albo w formacie pierwotnym albo w html, dzięki czemu utwory dosępne są w internecie. Aby jednak poznać hipertekstualną powieść od podszewki, rozebrać ją na części pierwsze czy też po prostu cieszyć się pełnią wpisanych w nią możliwości - najlepiej zdobyć oryginalny, rozprowadzany przez Eastgate Systems utwór.

Wszystkie klasyczne hiperteksty, niemało hipertekstów dostępnych tylko w internecie a także wiele stron www powstało dzięki temu narzędziu. I nic w tym dziwnego: autorami programu są między innymi Michael Joyce, Jay David Bolter i Mark Bernstein. Pierwszy to czołowy pisarz, drugi - czołowy teoretyk hipertekstu, a trzeci to człowiek, który przeczytał chyba wszystkie dostępne hiperteksty. Sami mówią o Storyspace w ten sposób:

Storyspace to generatywne, płynne środowisko pisarskie, które pozwala ci gromadzić, przechowywać i eksperymentować ze swoimi pomysłami narracyjnymi, bez zamartwianie się czy wsyszstkie one w danej chwili akurat do siebie pasują. W Storyspace, bez względu na to, w jakiej formie pojawia sie twoja inspiracja - czy jest to tekst, obraz, dçwięk czy video - masz miejsce na wszystkie swoje idee. Korzystaj z programu, gromadź je, przemieszczaj i łącz ze sobą.

...
Storyspace 3 w wersji na Mac Os X, 2016. Źródło: Eastgate Systems. Każdy z prostokątnych bloków - leksji to okienko tekstowe, porównywalne z oknem tekstowym Microsoft Word, dzięki mapie i pomocniczym diagramom możemy jednak w jednym momemcie, mieć widok na kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset okien tekstowych, które można organizować w dowolnie wybranej przez nas hierarchii, a same leksje, lub fragmenty tekstu leksji, można ze sobą łączyć na wiele sposobów

Programem, który w wielu aspektach był poprzednikiem Storyspace był dołączany do systemów MacOs Hypercard. Jednak nie był on systemem hipertekstwym w pełnym sensie. Oba programy - w swojej wersji do czytania, wydają się jednak porównywalne.

...
Storyspace 2 w wersji na Mac Os X, 2006.

Główną jednostką programu Storyspace jest leksja, ("writing space" - czyli pole pisma, w swoim podstawowym znaczeniu - przestrzeni (kartki) do zapisania). Na głównej mapie programu - mapie poglądowej (ten sam tekst można przedstawić także w formie diagramu, drzewa i szkicu) leksje widoczne są jako prostokąty posiadające swój tytuł, swoją barwę i swoją zawartość: pole tekstowe oraz inne leksje, ad infinitum. Są tutaj one pojemnikami, pudełkami, które mogą zawierać w sobie inne pudełka - kolejne leksje leżące na kolejnych warstwach mapy. Użytkownik - przemieszczając się pomiędzy warstwami przemieszcza się wgłąb bądç w górę mapy. Cienkie linie, zakończone strzałkami ukazują na mapie >hiperłącza pomiędzy leksjami z tego samego poziomu. Jeśli fragment tekstu z jednego poziomu połączona jest z fragmentem z innego poziomu, to relację taką ilustruje na mapie poglądowej krótka strzałka nad aktywną w ten sposób leksją. Strukturyzowanie dokumentu: to które jednostki tekstu znajdą się na jakim poziomie - zależy już od samego autora utworu, od tego, w jaki sposób zechce on go zhierarchizować - zakres dowolności jest tu naprawdę szeroki.

▪ linki do Storyspace:
www.eastgate.com/Storyspace- strona główna
www.storyspace.net - kolejna strona główna
www.eastgate.com/storyspace/DownloadWin.html - wersja demonstracyjna dla Windows

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Systemy - Storyspace . "Techsty" 28.07.2022 [https://techsty.art.pl/warsztaty/systemy/storyspace.htm].

historia narzędzia autorskie platfromy systemy hipertekstowe

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art eastgate guardfields hipertekst hypercard img leksja leksje leksji mapa mapie mapy outgoing poziomu programu source sposób storyspace systems systemy target techsty twine value www