Od ponad 20 lat wydawnictwo Eastgate Systems publikuje hiperteksty literackie, w tym te najgłośniejsze. Eastgate to także wortal informacyjny o literaturze nowych mediów i systemach hipertekstowych, księgarnia, laboratorium techniczne, wybieg dla młodych talentów (dzisiaj już rzadziej) a także (dziś przede wszystkim) developer programu Tinderbox do tworzenia i organizowania notatek w sposób hipertekstowy. Bez Eastgate być może nie udałoby się stworzyć w zdecentralizowanym świecie sieci - węzła, w którym krzyżowałyby się ścieżki czytelników i autorów hipertekstów. Storyspace - hipertekstualny system do tworzenia rozbudowanych hipertekstów powstał właśnie w Eastgate i tą drogą jest także dystrybuowany.
Dla polskiego czytelnika przeszkodą mogą być koszty nabywania owoców z drzewa Eastgate: każdy hipertekst kosztuje średnio 18 dolarów, plusem jest fakt, iż utwory rozprowadzane są od niedawna głównie na CD-romach a nie na dyskietkach, co pozwala za tę sama cenę stać się posiadaczem wersji zarówno na Windows jak i na Macintosha, który jest pierwotnym środowiskiem dla wielu hiperfikcji. Jeszcze bardziej porażająca jest cena samego Storyspace - 299 dolarów. Na szczęście - Eastgate prowadzi zniżki edukacyjne, studenci, nauczyciele i pracownicy naukowi - płacą 100 dolców mniej.
Szefem Eastgate jest Mark Bernstein. Internetowa witryna wydawnictwa liczy sobie ponad 1000 stron. W Eastgate Reading Room - znajdują się hiperteksty publikowane w wersji sieciowej, często są to fragmenty fikcji dostepnych tylko na CD -romach. Hypertext Kitchen to z kolei forum i serwis informacyjny poświęcony wydarzeniom z e sceny hipertekstualnej. Do ściągnięcia są na tej witrynie dema wszystkich programów stworzonych w Eastgate.
Ostatnia aktualizacja:
27.07.2022
Cytuj ten wpis jako:
Mariusz Pisarski (never) Eastgate Systems. "Techsty" 27.07.2022 [].
praktyka tekst cyfrowy teoria hipertekstu twórcy