Kolaż to technika artystyczna, w którym cięcia jednej lub wielu całości na części i ponowne przemieszczenie w jedną, kolażową już całość dokonywane są w przestrzeni pojedynczego utworu. Z olei montaż jest kolażem dokonywanym w czasie. Kolaż charakteryzuje sztukę korzystającą z walorów przestrzennych i materialnych, takich jak malarstwo, instalacja, książka artystyczna. Montaż przeważa tam, gdzie dominantami jest temporalność, na przykład w filmie.

Hipertekst - jako środowisko typowo przestrzenne - jest domeną kolażu. Ale nie tylko.

Żywioł temporalności wprowadza do hipertekstu hiperłącze. Podążanie za linkiem bywa przyrównywane do filmowego cięcia. Jeśli na dodatek do hybrydycznych form hipertekstowych dołączymy materiał filmowy, efektem finalnym okaże się tzw. przestrzenny montaż - jedna z technik i form charakterystycznych dla wideogriaficznych przykładów sztuki nowych mediów.

Ostatnia aktualizacja:

14.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Kolaż, montaż i hipertekst . "Techsty" 14.01.2024 [].

narracja poetyka poetyka hipertekstu poststrukturalizm retoryka tekst cyfrowy

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art artystyczna block bywa całości central charakterystycznych charakteryzuje cięcia czasie części dodatek efektem film filmie filmowego filmowy form hipertekst img kolazmontaz kolaż montaż poetyka techsty