Kolaż, montaż i hipertekst

Kolaż to technika artystyczna, w którym cięcia jednej lub wielu całości na części i ponowne przemieszczenie w jedną, kolażową już całość - dokonywane są w przestrzeni. Montaż jest kolażem dokonywanym w czasie. Hipertekst - jako środowisko typowo przestrzenne - jest domeną kolażu. Ale nie tylko.

Żywioł temporalności wprowadza do hipertekstu hiperłącze. Podążanie za linkiem bywa przyrównywane do filmowego cięcia. Jeśli na dodatek do hybrydycznych form hipertekstowych dołączymy materiał filmowy, efektem finalnym okaże się tzw. przestrzenny montaż - jedna z technik i form charakterystycznych dla wideogriaficznych przykładów sztuki nowych mediów.

Ostatnia aktualizacja:

27.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Kolaż, montaż i hipertekst . "Techsty" 27.07.2022 [https://getbootstrap.com/docs/5.0/content/images/].

narracja poetyka poetyka hipertekstu poststrukturalizm retoryka tekst cyfrowy

artystyczna bywa całości charakterystycznych cięcia czasie dla dodatek dokonywane dokonywanym domeną dołączymy efektem filmowy finalnym form hipertekst hipertekstowych hipertekstu hiperłącze hybrydycznych jedna kolaż montaż techsty