Michael Joyce, autor pierwszej powieści hipertekstowej w formie cyfrowej podzielił hipertekst na dwa główne typy, w zależności od sposobu korzystania. Ta metoda klasyfikacji została zaadaptowana przez wiekszość badaczy i rozwinięta w przełmowej pozycji Cybertext Espena Aarsetha. W klasyfikacji Joyce`a istnieją dwa rodzaje hipertekstu: eksploracyjny i konstrukcyjny. Poprzez "eksploracyjny" hipertekst Joyce rozumie takie teksty, które mogą być ponownie użyte przez czytelnika, lecz nie mogą być zmieniane: Ideałem by było, gdyby eksploracyjny hipertekst pozwalał swoim odbiorcom oglądać i testować alternatywne struktury swojej organizacji i być może pozwalać odbiorcom na porównywanie swoich własnych myślowych struktur z hipertekstami i książkami tradycyjnymi.

W obrębie eksploracyjnego hipertekstu, czytelnik powinien zatem bez przeszkód nawigować w wielu kierunkach i wchodzić do hipertekstu wieloma wyjściami.

Hipertekst konstrukcyjny to z kolei taki utwór, który pozwala nie tylko na przemieszczanie się czytelnika po już wyznaczonych torach i już napisanych blokach tekstu, ale pozwala także na modyfikowanie i dodawanie przez czytelnika swoich własnych leksji oraz hiperłączy.

Ostatnia aktualizacja:

17.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Hipertekst - definicje: rodzaje hipertekstu. "Techsty" 17.01.2024 [].

definicje hipertekst internet

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


afte art być central czytelnika definicje eksploracyjny hipertekst hipertekstu img joyce klasyfikacji konstrukcyjny mjoyce odbiorcom ostatniomodyfikowane outgoing pozwala protohiper rodzaje source swoich target techsty teoria