Hiperprzestrzeń to – we wczesnej teorii hipertekstu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – przestrzeń hipertekstu i hipermediów. W kulturze popularnej kojarzy się jednak głównie z podróżami w czasie bądź szybkim pokonywaniem przestrzeni kosmicznej. W swoim węższym, hipertekstowym ujęciu, termin hiperprzestrzeń określa alternatywną przestrzeń tekstu, służąca do superszybkiego poruszania się w obrębie połączonych ze sobą segmentów tekstu. Jako taki przydatny jest na gruncie cyfrowej poetyki oraz historii hipertekstu w wydaniu nelsonowskim, gdzie modelem i prototypem hipertekstu jest model Xanadu. Wraz z nastaniem Internetu i rozpowszechnieniem się wątków cyberpunkowych w kulturze popularnej termin "hiperprzestrzeń" ustąpił miejsca "cyberprzestrzeni".

Ciekawym pomostem łączącym podróże w czasie bądź kosmosie z podróżami po przestrzeni tekstu jest nelsonowska koncepcja linku jako "trampoliny w ciemność". Uaktywniając link czytelnik nigdy nie wie, co znajdzie się po drugiej jego stronie. Efekt niespodzianki, dezorientacji, spełnienia bądź niespełnienia oczekiwań związanych z przybyciem na nowe miejsce w przestrzeń tekstu jest głównym motorem tworzenia dodatkowych znaczeń w hipertekście.

Ostatnia aktualizacja:

16.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Hiperprzestrzeń. "Techsty" 16.01.2024 [https://techsty.art.pl/hipertekst/definicje/hiperprzestrzen.htm].

Xanadu definicje hipertekst

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art central cyberprzestrzen czasie definicje hiperprzestrzen hiperprzestrzeń hipertekst hipertekstu historia img kulturze nelson outgoing podróżami popularnej przestrzeni przestrzeń source target techsty tekstu termin www xanadu