Bez internetu, który na dobre zaczął wchodzić do powszechnego użytku w okolicach roku 1994, kwestia pisarstwa elektronicznego, interaktywnych fikcji i literackich hipertekstów nie opuściłaby wąskiego grona specjalistów, teoretyków i użytkowników lokalnych lub uniwersyteckich sieci. Wraz z demokratyzacją internetu powszechny dostęp do hiperprzestrzeni połączonych ze sobą tekstów stał się faktem. Co ciekawe, wraz z rosnącą popularności internet jako medium stał się dla wielu autorów głównym i "pierwotnym" środowiskiem dla literatury cyfrowej.

...
Tim Berners-Lee prezentuje model Internetu na konferencji Hypertext 1991 w San Antonio. Źródło: CERN.

Mimo swoich ograniczeń, które na przykład nie pozwoliły w pełni zaprezentować hiperteksty powstałe w autorskich systemach stacjonarnych, takich jak Storyspace i Hyperccard (popołudnie. pewna historia wciąż nie doczekała się swojej edycji online, choć w przypadku polskiego przekładu funkcjonuje ona w obrębie przeglądarki www. Victory Garden Stuarta Moulthropa posiada wersję online dopiero od 2022 roku), internet i spokrewnione technologie pozostają jedyną szansą na długowieczność i popularyzację klasycznej, przedinternatowej literatury elektronicznej.

Rozbudowane aparaty nawigacyjne, systemy dynamicznych warunkowych hiperłączy, domyślnie nie zaimplementowane przez wynalazcę www Tima Bernersa-Lee, można dziś emulować i rekonstruować dzięku wielu narzędziom wykorzystującym protokoły www.

Ostatnia aktualizacja:

16.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Internet a hipertekst . "Techsty" 16.01.2024 [https://techsty.art.pl/hipertekst/definicje/www.htm].

definicje hipertekst internet

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


afternoo art brown central choć definicje hiperfikcja hipertekst historia img internet internetu klasyka lee literatury online outgoing roku source stał target techsty value wraz www