Możliwość współtworzenia jednego tekstu przez wielu autorów, których dzielą od siebie setki bądź tysiące kilometrów była jedną z najbardziej opiewanych cech medium cyfrowego, zwłaszcza po pojawieniu się w powszechnym użytku Internetu.

...
Zrzut z filmu Invisible Seattle pokazujący wersję drukowaną fragmentów kolaboratywnej powieści

Do najciekawszych przykładów powieści hipertekstowej stworzonej przez dwoje lub więcej autorów wypada zaliczyć Forward Anywhere Judy Maloy i Cathy Marshall, oraz The Unknown - hipertekstową powieść drogi napisaną przez trójkę autorów: Scotta Rettberga, William Gillespie i Dirka Strattona. W Polsce przykładem takiego projektu jest Piksel-Zdrój. Oba projekty poprzedziło pionierskie i wizjonerskie przedsięwzięcie Invisible Seattle: the Novel of Seattle, by Seattle – kolaboratywny eksperyment z 1983 roku (koordynowany m.in przez Roba Wittinga), w dużej mierze analogowy i tworzony metodami "tradycyjnymi" (wywiady i kwestionariusze wypełniane przez mieszkańców miasta) z elementami, które później określą nie tylko powieść kolaboratywną, ale też opowieści lokacyjne i powieści – bazy danych.

Ostatnia aktualizacja:

30.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Powieść kolaboratywna. "Techsty" 30.07.2022 [].

hipertekst klasyka powieść kolaboratywna web

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art autorów biblia brown calvino central hiperfikcja hipertekst img invisibleseattle klasyka marksample outgoing piksel powieści powieść prothiperteksty seattle source target techsty unknown value zbiorowa zdroj