Wydany w 1993 Myst braci Millerów jest pierwszym graficznym, eksploracyjnym hipertekstem, który osiągnął ogromny sukces komercyjny. Już pięć lat po opublikowaniu gry obserwatorzy mogliby powiedzieć, że była to dość skromna, jeśli chodzi o grafikę, gra komputerowa starej generacji. Jednak dla autorów literackich hipertekstów Myst stanowił obietnicę zapowiedź przyszłości hipertekstu i pełnego zanurzeniana się czytelnika w wirtualnym, interaktywnym świecie tekstu, który wycofuje się za swoje desygnaty, a one same - zaczynają przemawiać do czytelnika, dotykać go, bawić się z nim, zachwycać, itd.

...
Myst (2014)

Najnowsze porty i edycje gry braci Miller na urządzenia mobilne, a także niedawny port na środowiska VR (2020), potwierdza wagę tego projektu oraz wizjonerski zapał jego twórców. Myst zachwyca i inspiruje coraz to nowe pokolenia graczy i miłośników interaktywnych, immersyjnych form opowiadania.

Ostatnia aktualizacja:

29.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Myst . "Techsty" 29.07.2022 [].

generatywność gry hipertekst klasyka gier myst

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art auto bawić block braci central coraz cyberprzestrzen czytelnika desygnaty dotykać dość graczy graficznym grafikę gry hipertekst img immersja myst outgoing source target techsty value