Na interaktywnym ekranie najczęściej przed oczami czytelnika pojawia się jeden blok tekstu. Dystans między jakimkolwiek następnym blokiem jest zawsze TAKI SAM, a czas dostępu do niego – natychmiastowy. W każdej chwili opowieść może się zakończyć. Owo zakończenie jest tak samo odległe od aktualnego bloku tekstu, jak jakakolwiek inna porcja treści. Przed zabłądzeniem, przed nużącym wracaniem do początku (syndrom – "home" – strony domowej), pomaga czytelnikowi mapa. Zawiera ona ogólny widok na całą porcję materiału, lub na jego część. Mapę, inaczej hipergraf, posiada niemal każdy hipertekstowy system, Łącznie z programami do tworzenia stron www.
Hiperfikcje, mogą lecz nie muszą takiej mapy zawierać. Mapa jest czymś na kształt spisu treści w książce drukowanej. Jest jednak czymś więcej - dynamicznym i interaktywnym, odpowiadającym na ruchy czytelnika przewodnikiem, bywa punktem startowym lub kołem ratunkowym dla zagubionych, najczęściej pokazuje ona bowiem nie tylko same bloki tekstów, ale też relacje, jakie łączą daną leksję z innymi leksjami.
Jedną z najstarszych map w systemach hiperekstowych posiadał program Intermedia, stworzony na Uniwersytecie Browna. WebView - bo tak się mapa ta nazywała, w połączeniu z rozwijalnym menu zawierającym nazwy leksji danego projektu, pozwalała na wskazanie nie tylko dokładnego położenia zaznaczonego segmentu w sieci innych bloków tekstu, poprzez podświetlenie linków prowadzących od niej do innych węzłów, pozwalała czytelnikowi zorientować się, jaka informacja znajdowała się o jeden krok od aktualnego materiału, czy to "przed", czy to "za" podświetloną leksją.
Program Storyspace, który posiada swoja własną, klasyczna już mapę, przejął niektóre funkcje tej dynamicznej mapy martwego dziś programu Intermedia w jednym ze swoich narzędzi – RoadMap. Grupa połączonych z podświetloną leksją partii tekstu, zarówno poprzedzających ją jak i nastepujących po niej, nie wyświetla się tu jednak na samej mapie, ale w postaci menu, nie jest ono zatem wyświetlane dynamicznie, wraz z postępem lektury. Na samej mapie Storyspace istnieją bowiem linki, których nie widać od razu, gdyż znajdują się one na innej, niewidocznej warstwie mapy.
Ostatnia aktualizacja:
30.01.2024
Cytuj ten wpis jako:
Mariusz Pisarski (never) Mapa w hipertekście. "Techsty" 30.01.2024 [].
mapy struktura wizualizacja wizualność