Mapa w hipertekście

Na interaktywnym ekranie najczęściej przed oczami czytelnika pojawia się jeden blok tekstu. Dystans między jakimkolwiek następnym blokiem jest zawsze TAKI SAM, a czas dostepu do niego - natychmiastowy. W każdej chwili opowieść może się zakończyć. Owo zakończenie jest tak samo odległe od aktualnego bloku tekstu, jak jakikolwiek inna partia tekstu. Przed zabłądzeniem, przed nużącym wracaniem do początku (syndrom - "home" - strony domowej), pomaga czytelnikowi mapa. Zawiera ona ogólny widok na całą porcję materiału, lub na jego część. Mapę, inaczej hipergraf posiada niemal każdy hipertekstowy system, Łącznie z programami do tworzenia stron www.

Hiperfikcje, mogą lecz nie muszą takiej mapy zawierać. Mapa jest czymś na kształt spisu treści w książce drukowanej. Jest jednak czymś więcej - dynamicznym i interaktywnym, odpowiadającym na ruchy czytelnika przewodnikeim, bywa punktem startowym lub kołem ratunkowym dla zagubionych, najczęściej pokazuje ona bowiem nie tylko same bloki tekstów, ale też relacje, jakie łączą daną leksję z innymi leksjami.

...
Mapa w programie Storyspace, A further Xanadu Adriana Roberta w transkrybcji na Storyspace

Jedną z najstarszych map w systemach hiperekstowych posiadał program Intermedia, stworzony na Uniwersytecie w Brown. WebView - bo tak się mapa ta nazywała- w połączeniu z rozwinjalnym menu zawierającym nazwy leksji danego projektu, pozwalała na wskazanie nie tylko dokładnego położenia zaznaczonej leksji w sieci innych bloków tekstu, poprzez podświetlenie linków prowadzących od niej do innych leksji, pozwalała czytelnikowi zorientować się jaka informacja znajdowała sie o jeden krok od aktualnego materiału, czy to "przed" czy to "za" podświetloną leksją.

Program Storyspace, który posiada swoja własną, klasyczna juz mapę, przejął niektóre funkcje tej dynamicznej mapy martwego dziś programu Intermedia w jednym ze swoich narzędzi - RoadMap. Grupa połączonych z podświetloną leksją partii tekstu, zarówno poprzedzających ją jak i nastepujących po niej, nie wyświetla się tu jednak na samej mapie, ale w postaci menu, nie jest ono zatem wyświetlane dynamicznie, wraz z postępem lektury. Na samej mapie Storyspace istnieją bowiem linki, których nie widać od razu, gdyż znajdują sie one na innej, nie widocznej aktualnie warstwie mapy.

Ostatnia aktualizacja:

27.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Mapa w hipertekście. "Techsty" 27.07.2022 [].

mapy struktura wizualizacja wizualność

bowiem czymś czytelnikowi hipertekst innych intermedia jeden leksji leksją mapa mapie mapy mapę materiału menu najczęściej podświetloną posiada pozwalała program przed samej storyspace techsty tekstu