Koła i cykle - to najczęściej rozpoznawalne retoryczne figury hipertekstu. Cykliczna natura niektórych sekwencji hipertekstowego opowiadanie, ich powracanie do tego samego miejsca spełnia rożne role. Jedną z nich jest funkcja objaśniająca. Poprzez łatwą do uchwycenia liczbę powtórzeń łatwo o porządek w czymś, co w innym wypadku mogłoby wydawać się bezgranicznie różnorodną (a tym samym bezgranicznie monotonną) linią argumentacji - pisał Mark Bernstein, porównując funkcję cyklu w hipertekście do funkcji frazy i kadencji w muzyce.

Rytm powtórzeń nie jest zatem błędem, zwykłym powrotem do miejsc już odwiedzonych, ale wprowadza do hipermediów siłę strukturującą. Z punktu widzenia techniki hipertekstu cykle to krzyżujące się raz po raz linki, to powroty do węzłów, do których prowadzi większa niż przeciętnie w danym tekście liczba linków. Leksja, która jest takim węzłem, oprócz tego, że spełnia funkcje strukturotwórczą i objaśniającą wprowadza za każdym razem nowe znaczenia do całości przeczytanego przez czytelnika materiału.

Istnieje kilka rodzajów cykli. Poza zwykłym cyklem, w którym po pewnej liczbie leksji trafiamy na węzeł, który nas doprowadza do tej samej sekwencji leksji i z powrotem do siebie, ciekawym przypadkiem jest taki cykl, jak koło Joyce`a, jak nazwał tę figurę Bernstein. Ten rodzaj koła polega na tym, że czytelnik za każdym razem odwiedzając najczęściej powtarzający się element (nazwijmy go tu centrum cyklu), ma coraz więcej wyjść z niego, pojawia się bowiem coraz więcej linków prowadzących czytelnika bezpośrednio gdzie indziej. W innych przypadkach nowe tory lektury czytelnik przemierza podążając za nie odwiedzonymi linkami w leksjach oddalonych od centralnego punktu cyklu.

Ostatnia aktualizacja:

16.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Retoryczne Figury Hipertekstu - koła i cykle . "Techsty" 16.01.2024 [].

hipertekst leksja tekst cyfrowy węzeł

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art bernstein bezgranicznie coraz cykle cyklu czytelnik czytelnika hipertekst hipertekstu img koła leksja leksji linków nowe outgoing powrotem powtórzeń punktu source target techsty tworcy wezel