LINKI DYNAMICZNE TO takie hiperłącza, które zmieniają swoje właściwości (na przykład rodzaj i ilość miejsc docelowych) wraz z postępem lektury. Najprostszym linkiem dynamicznym jest łącze prowadzące do losowo wybranych partii dokumentu hipertekstowego. Zdarza się widywać je w internecie, zwłaszcza na witrynach, których twórcy korzystają z mniej powszechnych funkcji języka html.

Pełną gamę łączy dynamicznych dostarczają bardziej zaawansowane technologie tworzenia aplikacji sieciowych bądź specjalne programy stworzone z myślą o pisarstwie ergodycznym, takie jak Twine

Rodzajem łącza dynamicznego o największych możliwościach jest link warunkowy. Czytelnik możne podążyć za nim tylko wtedy, gdy spełnione zostały określone przez autora warunki. W praktyce jest to na przykład link, który pod różnymi warunkami prowadzi czytelnika w różne miejsca. Link dynamiczny bazuje na zapisie ścieżki, którą przebył czytelnik i istnieje dzięki polom zastrzeżeń (guard fields), czyli takim właściwościom środowiska hipertekstowego, które wzbogacają link o dodatkowe funkcje logiczne.

Linki dynamiczne pełnią cenną rolę we współczesnej hiperfikcji z tego powodu, że to właśnie one pozwalają czytelnikowi przełamywać cykle, czyli powtórzenia tych samych sekwencji leksji. Mówiąc językiem cybertekstu, pozwalają przechodzić z poziomu aporii na poziom epifanii. Linki dynamiczne i ich pola strzeżone są też niezwykle pomocne przy tworzeniu konstrukcji kontrapunktowych. Te zaś, wraz z figurą koła, cyklu, są centralnymi figurami współczesnej narracji hipertekstowej.

Więcej: zob. Mark Bernstein: Wzorce hipertekstu.

Ostatnia aktualizacja:

16.04.2023

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Rodzaje linków - hiperłącze dynamiczne . "Techsty" 16.04.2023 [].

hipertekst leksja tekst cyfrowy węzeł

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art bazuje bernstein central cyklu czytelnik dynamiczne guardfields hipertekst hipertekstowego img link linki linkidynam linkilog outgoing pozwalają przykład rodzaje source target techsty twine wraz współczesnej