Rodzaje linków - hiperłącze temporalne

LINK TEMPORALNY to odsyłacz właściwy dla video - hipertekstu i hipertekstowych animacji, oparty na zależności czasowej pomiędzy różnymi leksjami, kiedy to w określonym momencie sekwencji narracyjnej pojawia się link do jednego z miejsc docelowych (czasem z podglądem tego miejsca), by po pewnym czasie zniknąć.

Tradycyjny hipertekst prezentuje czytelnikowi kilka linków jednocześnie. Kotwicami za pomocą których podczepione są do aktualnie przeglądanego materiału inne węzły tekstowej sieci są elementy graficzne lub podkreślone słowa. Linki, a zarazem możliwości przejścia do innych węzłów widoczne są od razu, jednocześnie. W DreamTime Moulthropa i w video-hipertekście HyperCafe jedna cząstka opowieści postępuje linearnie a możliwości rozgałęzień pojawiaja się w pewnym momencie i w formie podglądu powiązanych z czytanym materiałem fragmentów. Po krótszej lub dłuższej chwili linki temporalne znikają. Dzieje się tak, gdyż znika także, w miarę toku narracji, kontekst, który przywoływał określony link.

Linki temporalne mogą odnosić się do poszczególnych, często alternatywnych klatek aktualnie oglądanej sceny, bądź do zupełnie innych scen. Po raz pierwszy tego rodzaju linki użyte zostały w DreamTime Stuarta Moulthropa - hipertekście powstałym w programie Hypercard, który pozwalał na wykorzystywanie animacji graficznej. Jednak na szeroką skalę - znalazły one zastosowanie w video - kolażu HyperCafe. Był to wspólny projekt Nicka Sawnhneya, Davida Balcoma, i Iana Smitha.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Rodzaje linków - hiperłącze temporalne . "Techsty" 28.07.2022 [].

cybertekst dynamika temporalna linki

aktualnie animacji chwili czasem często davida dla dreamtime graficznej hipertekst hipertekście hypercafe innych jednocześnie który link linki linków momencie moulthropa możliwości pewnym techsty temporalne video