Techsty - nr 12

13 opowiadań i generatorów poezji powstałych na platformie Twine, nowe utwory autorów znanych i lubianych, cyfrowy poemat ekologiczny, Instapoezja,  aplikacje VR, rozmowy i omówienia, warsztaty Twine, raport z radykalnego projektu przekładowego,  a nawet maxi-singiel  – to tylko czubek góry lodowej, którą jest najnowszy numer Techstów. W dziale premiery prezentujemy najnowszy generator Łukasza Podgórniego Pocałuj Pot. Autor zabiera czytelników w nostalgiczną, zglitchowaną podróż do świata post-dewizowych cudów z autokomisu, wolnych stacji radiowych, radosnych piosenek, starego dobrego tekściarstwa oraz pierwszych maszyn karaoke, które pojawiły się wówczas w Polsce. W dziale "Teoria i praktyka e-literatury" prezentujemy obszerne fragmenty książki Twining Anastasii Salter i Stuarta Moulthropa (2021), wraz z kilkoma ćwiczeniami w Twine. Książka pioniera narracji hipertekstowych oraz znanej krytyczki kultury gier, zwłaszcza gier indie oraz społeczności i estetyki queer w grach, to lektura obowiązkowa gdyż pokazuje konteksty i historie formowania się biegunów współczesnej kultury cyfrowej. W działach prezentacje znalazło się aż 13 prac stworzonych w Twine bądź – jako remiksy – w html i Javascripcie. Są to utwory debiutantów w polu cyfrowym. Marta Marek, Kuba Kapral, Michalina Cendrowska, Monika Staroń, Aleksandra Kasprzak, Bartłomiej Brzózka, Julia Radecka i inni to autorzy z różnych ośrodków akademickich, w różnym wieku, których łączy zainteresowanie sztuką pisania w nowych mediach, promowaną na uniwersytetach w Poznaniu, Łodzi, Krakowie. Każdy z utworów jest oryginalnym podejściem do problemu nieliniowej fabuły i wiele z nich już teraz stanowi poważny punkt odniesienia kolejnych roczników.

...
Zapowiedź cyfrowego wiersza Pawła Kozioła "Wdech"

Swoje osobne winiety mają w magazynie Paweł Kozioł i Roman Bromboszcz. Po raz pierwszy na łamach Techstów prezentujemy Marcina Malczewskiego, poetę tradycyjnego, który poszerza zasięg oddziaływania swoich poetyckich obrazów i metafor o przestrzeń Instagramu. Szkice seta krytyczne o literaturze cyfrowej zamieścili Elżbieta Winiecka i Michał Wilk. Bardzo wiele dzieje się w dziale "Polskie sukcesy w VR", w którym całym zespołem osób związanych z Centrum Badań Literatury Elektronicznej na UAM prezentujemy Noccc Weroniki Lewandowskiej. Magazyn zamyka Piotr Puldzian-Płucienniczak adaptacją raportu z translatologicznej przygody autora z przekładem amerykańskiego traktaktu o demokracji Timothego Dextera.

Zapraszamy!

Ostatnia aktualizacja:

01.05.2023

Cytuj ten wpis jako:

Redakcja (2023) Techsty - nr 12. "Techsty" 01.05.2023 [https://techsty.art.pl/akt/techsty12.html].

techsty, e-literatura, hipertekst, liternet

alt aplikacje art auto autora autorzy autorów block centrum cyfrowej dziale gier hipertekst img kultury legend literatury najnowszy pot prezentujemy techsty techstów twine utwory width