Ulica Sienkiewicza- jubileusz

Mariusz Pisarski | 14.12.2022

Mija 20 lat od ukazania się Ulicy Sienkiewicza w Kielcach Radosława Nowakowskiego. Wielu z nas, przynajmniej pod kątem badawczym, wychowało się na tej niecodziennej, wyjątkowej, nie dającej się wyczerpać książce. Uczy nas ona do dziś, że interakcja, sprawczość i zanurzenie nie są wynalazkiem tekstów elektronicznych, ale istnieją w tradycji od zawsze. Późna epoka druku, której przejawem są między innym tanie technologie drukarskie dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba (czytaj - artysty), pokazała, jak daleko można się posunąć w medium druku i przywrócić mu magię nie odbiegającą od tej, z która obnosi się medium cyfrowe.

...

Miałem niedawno okazję odwiedzić Radosława Nowakowskiego w jego domu-pracowni w Dąbrowie Dolnej. Pisarz pracuje nad specjalnym, jubileuszowym wydaniem Ulicy Sienkiewicza…. Jak przystało na Nowakowskiego, jubileusze wydanie będzie czymś naprawdę specjalnym. Otóż autor podjął się nowego sczytania głównej ulicy Kielc w dwadzieścia lat po oryginalnych, pierwotnych sesjach.

Jubileuszowa Ulicy Sienkiewicza… będzie zatem tą samą ulicą, ale 20 lat później. Nie mogę się doczekać, by odnaleźć na niej swoje ulubione miejsca, jak na przykład ukraińskie delikatesy….. Póki co, przed Nowakowskim sporo pracy, gdyż jubileuszowe wydanie będzie miało oczywiście świeży tekst, a także - nowy protokół lektury. Oficjalna i uroczysta premiera już w czerwcu. Zdaje się, że władze miasta potraktują to wydarzenie z należytą czcią i oddaniem. Radku, powodzenia!

Elektroblog