Nowe prace Mez Breeze, Scotta Retteberga, Jhave Johnstona i innych autorów literatury elektronicznej znaleźć można w najnowszym wydaniu magazynu The Digital Review. Najnowsza odsłona internetowego pisma poświęcona jest problemom, jakie przez twórcami stawia dziś wspomagana przez sztuczną inteligencję kreatywność poprzez narzędzia takie jak ChatGPT-3, DALL-E i Midjourney. Jak zastrzega wydawca numeru, Will Leurs, prezentowane w The Digital Review prace przekraczają powierzchowne diagnozy, aby zgłębić głębokie możliwości wzmacniania ludzkiej intuicji, improwizacji i kolaboratywności. Animacje, filmy, eseje i prace interaktywne zbiorczo odpowiadają na pytanie, jak AI kształtuje i redefiniuje ludzką kreatywność, badając symbiotyczny proces twórczy maszyny i człowieka. Niektóre dzieła, takie jak Por]TrAIts: AI Characters + Their Microstories Mez Breeze czy prześmiewczy Fin du Monde Scotta Rettberga ilustrują, jak AI może współtworzyć narracje, które kwestionują tradycyjne pojęcia autorstwa, podczas gdy inne ukazują, jak AI zintegrowana w procesie twórczym może wspierać spekulatywne i zniuansowane perspektywy z implikacjami dla paradygmatów edukacyjnych oraz naszego technologicznego związku ze światem żywym.
Godnym uwagi projektem jest demonstracja roli AI w poprawie edukacji na poziomie gimnazjalnym, wspierająca innowacyjne myślenie u młodych uczniów (). Szczególnie wyróżnia się praca Identity Upgrade autorstwa Jhave'a, oferuje wizjonerską eksplorację postludzkiej świadomości, rozszerzonego ucieleśnienia i zbiorowego przebudzenia w formie filmowej, werbalnej i tekstowej – wszystkie semiotyczne kody w sposób przesterowany, ultrakolorowy przęgnięte są w produkcję, której treść okazuje się mieszaniną maszynowego snu i ludzkiej poetyckości, charakterystycznej dla AI dosłowności z autorską ironią i krytycznym zaangażowaniem. Dla autorów, umiejętnie napisany prompt wydaje się być centralnym punktem kolaboratywnego doświadczenia z AI. DLa widzów i czytelników ten sam prompt zamienia się w rodzaj magicznego zaklęcia, które zamienia językowe polecenie w pełni multimedialny spektakl.
The Digital Review to wyjątkowe pismo: rdzennie cyfrowe publikacje otrzymują swoje własne adresy DOI i stanowią pełnoprawne wypowiedzi naukowo-artystyczne (świetnym przykładem wizualny i interaktywny esej Algorithmic Light Richarda Cartera) . Jakże by inaczej opowiadać o cyfrowych mediach jeśli nie cyfrowymi mediami, o sztucznej inteligencji ze sztuczną inteligencją – zdają się retorycznie pytać redaktorzy i uczestnicy tego naukowo-artystycznego pisma.
Ostatnia aktualizacja:
08.07.2024
Cytuj ten wpis jako:
Mariusz Pisarski (2024) Maszynowe sny i magiczne zaklęcia: nowy numer The Digital Review. "Techsty" 08.07.2024 [https://techsty.art.pl/akt/DigitalReview.html].
ChatGPT, LLM, sztuczna inteligencja, AI, SI