Mark Bernstein

Mark Bernstein jest założycielem i głównym specjalistą Eastgate Systems. Od chwili zajęcia się naukami komputerowymi - stworzył HyperGate - autorski sytsem do tworzenia hipertekstów, który wyprzedził nawet HyperCard Apple`a , stworzył także Fontinę - program do zarządzania czcionkami w Macintoshu oraz Link Apprentice - narzędzie badawcze swego czasu bardzo popularne wśród hipertekstualistów. Jest głównym twórcą Storyspace w wersji dla Windows, oraz niezwykle poręcznego programu do wizualizacji internetu i zarządzania zakładkami - Eastgate Web Squirrel, ostatnim jego software`owym dzieckiem jest Tinderbox - program do zarządzania notatkami i do tworzenia blogów.

...
Election 1912

Wraz z Erine Sweeney, stworzył także jednen z pierwszych hipertekstów nie fikcyjnych - The Election of 1912. Na scenie hipertekstualnej Bernstein dało sobie mocno znać w 1992, podczas pierwszej hipertekstoznawczej sesji w Europie. Stanął przed publicznością i wykrzyknął: "Gdzie są hiperteksty?"

Niezwykle cenne są jego prace popularyzuące gatunki cybertekstowe. W Hypertext Gardens, Bernstein przygląda się bliżej problemom nawigacji w hipertekstach.

"Zbyt wiele stron internetowych pogrzebano w gąszczu aparatury nawigacyjnej. Pełne wdzięku olinkowanie może być ważnym kluczem do efektywnego hipertekstu. Ścieżka w ogrodzie może być milszym miejscem wędrówki niż superautostrada"

W Chasing Our Tales, Bernstein ubolewa nad stanem hipertekstowej krytyki i sugeruje alternatywne perspektywy myślenia o hipertekście i jego strukturach. W Patterns of Hypertext z kolei - szef Eastgate rozbiera na części pierwsze poetykę hipertekstu, główne i mniej populane chwyty literackie, które zastosować możemy w tym środowisku.

Mark Bernstein - jako twórca Tinderboxa, prowadzi także - stworzoną za pomocą tego programu - wzorowego bloga, który dla wielu polskich blogersów na długo może pozostać niedoścignionym wzorem pod względem strukturalnej przejrzystości i nawigacyjnej ramy. .

Ostatnia aktualizacja:

27.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Mark Bernstein . "Techsty" 27.07.2022 [].

Eastgate Storyspace Tinderbox praktyka tekst cyfrowy teoria hipertekstu twórcy

art bernstein class div eastgate hipertekst hipertekstów https hypertext image img jego jest który mark może nawigacyjnej niezwykle oraz stworzył także techsty thumbnail value zarządzania