DRUK TO jedna z szeregu technologii piśmienniczych zachodniej cywilizacji. Literatur w ciągu tysiącleci przechodziła i będzie przechodzić proces remediacji, przenoszenia się z jednego, dominującego w danym czasie medium, na inne, jako główny sposób rozpowszechniania się literatury. Przedmiotem remediacji jest pole pisma - jednostka medium będącego nośnikiem druku. Polem pisma w czasach wczesnej starożytności były kamienne tabliczki. Później - zwój papirusu, zastąpiony przez stronę ręcznie zapisywanego kodeksu, a ta z kolei - zastąpiona została stroną drukowaną, która była polem pisma dla literatury drukowanej. Dziś, dla literatury elektronicznej, w środowiskach hipertekstów, polem pisma stał się także elektroniczny, interaktywny ekran komputera.

Pole pisma to przestrzeń, na której od wieków wyrażał się ludzki umysł. Na interaktywnym ekranie, który pozwala ingerować w zapisany w nowym medium tekst, trudno, jak pisze Jay David Bolter, odróżnić czasami, gdzie kończy się pole pisma, a gdzie zaczyna się umysł.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) . "Techsty" 28.07.2022 [https://techsty.art.pl/hipertekst/teoria/remediacja/polepisma.htm].

art były class czasach czasami czasie div dla dziś gdzie hipertekst https image img literatury medium pisma pole polem remediacji się src techsty thumbnail umysł