Pry – literatura przyszłości

http://turbulence.org/Works/nothing/

Pry ? opowieść o traumie wojny, czyli “książka do oglądania i film do dotykania” Samanthy Gorman i Danny?ego Cannizzaro zdobyła główną nagrodę w konkursie New Media Writing Prize 2014 organizowanym przez Uniwersytet w Bournemouth w Wielkiej Brytanii.

O nagrodę ubiegali się w tym roku autorzy zarówno znani jak i wstępujący, jednak wybór jury raczej nie był trudny. Pry to przygotowany specjalnie pod iPada, wyjątkowo dopracowany filmtekst z elementami tekstowej animacji. Technika stretchtextu, czyli hipertekstu rozciągliwego, który w dzisiejszym internecie jest coraz bardziej popularny, została w Pry wzniesiona na nie zdobyte dotąd wyżyny. A przy tym wszystkim, lektura i interakcja odbywają się intuicyjnie, w przyjaznym środowisku dotykowego interfejsu. Dzięki temu, oraz za sprawą swojej hybrydyczności (książka, gra, film) Pray idealnie nadaje się do pokazania tym, którzy z literaturą elektroniczną nie mieli wiele wspólnego, wskazując jednocześnie kierunek, jakim w przyszłości podążyć może literatura w ogóle.

Spośród wyróżnionych prac na uwagę zasługuje m.in nothing you have done deserves such praise ? poetycka gra we Flashu Jasona Nelsona, który raz jeszcze udowadnia, że na tej znielubianej przez wielu, nieprzyjaznej dla urządzeń mobilnych platformie, wciąż można tworzyć ciekawą, interaktywną poezję.

New Media Writing Prize zdobywa coraz większą moc przyciągania ciekawych projektów na e-literackich, czego dowodem utwory nadesłane w kategorii projektów studenckich. Trzeba jednak przypomnieć, że jury ma na swoim koncie gafy, na przykład nagradzana przy wielu okazjach i na całym świecie Sufferrosa Dawida Marcinkowskiego przeszła tu zupełnie niezauważona. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój tego przedsięwzięcia i jego fundatorów (zdobywcy pierwszej nagrody otrzymują 1000 funtów).

<img src="img/nothing44.jpg" class="thumbnail" width="500" height="333" alt="nothing you have done deserves such praise" title="Jason Nelson ? nothing you have done deserves such praise

“>

Jason Nelson – nothing you have done deserves such praise