Monika Górska-Olesińska

Polska myśl informatyczna i retrogranie w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Jest takie miejsce w Katowicach, które z pewnością należy odwiedzić, jeśli z sentymentem wspomina się pierwszy komputer, który trafił pod strzechę rodzinnego domu, czy też jest się fanem ośmiobitowych gier sygnowanych logiem Atari lub po prostu pragnie się pokazać własnemu dziecku jak w „zamierzchłych czasach” – czasach joysticków i programów wgrywanych do pamięci komputera z kaset magnetofonowych – wyglądała elektroniczna rozrywka. Miejscem tym jest nowa siedziba Muzeum Historii Komputerów i Informatyki mieszcząca się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

Misją muzeum powołanego do istnienia w 2012 roku jest gromadzenie zabytków informatyki, popularyzowanie wiedzy o historii i ewolucji sprzętu komputerowego, przede wszystkim zaś umożliwienie zwiedzającym bezpośredniego kontaktu z eksponatami i działającym na nich oprogramowaniem. W magazynach muzeum zgromadzono ponad 1,5 tysiąca eksponatów. Muzeum współpracuje z IPN-em, z którym organizuje wystawy i konferencje, zaś osoby związane z placówką pojawiają się na najważniejszych sesjach naukowych poświęconych historii mediów i technologii oraz kulturze gier komputerowych („High-tech za „żelazną kurtyną”. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL”, „Kultura Gier Komputerowych. Behind the Scenes”).

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

Ekspozycje specjalne przygotowane przez wolontariuszy MHKI towarzyszą takim imprezom jak SeriousCoding Hakaton, Poznań Game Arena, PixelHeaven (2013 i 2014) czy Intel Extreme Masters. W 2014 roku fani e-sportu ekscytujący się turniejami rozgrywanymi w katowickim Spodku mogli, odwiedzając stoisko MHKI, zasiąść za sterami symulatora lądownika NASA (obecnie stanowi on część ekspozycji prezentowanej w CKK), by podjąć próbę osadzenia pojazdu na powierzchni Księżyca. Jak wspomina dyrektor muzeum Krzysztof Chwałowski, udało się to zaledwie kilku osobom, które w dodatku okazały się być licencjonowanymi pilotami.

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

Jednym z zadań, jakie postawili przed sobą twórcy placówki, jest ochrona rodzimego dziedzictwa kulturowego stanowiącego świadectwo dokonań polskiej myśli informatycznej i technicznej. Wśród prezentowanych maszyn znajdują się m. in. te wyprodukowane przez MERĘ-ELZAB oraz te powstałe w nieistniejących już zakładach ELWRO z Wrocławia.

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

Na odwiedzających katowicką ekspozycję czeka działający zespół komputera ODRA 1305 oraz wyprodukowany w Radomiu w 1958 ROKU komputer lampowy do analizy i diagnostyki połączeń telefonicznych z wbudowanym modułem podsłuchu i rejestracji prowadzonych rozmów. Niebawem wystawa wzbogaci się o poddawaną właśnie renowacji tablicę synoptyczną, wspieraną komputerami PRS4, która niegdyś obsługiwała śląski węzeł kolejowy, a uratowana została przez wolontariuszy MHKI wraz z innymi maszynami, gdy likwidowano (wyburzano) ulokowany tuż obok Spodka budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach.

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

Częścią ekspozycji muzealnej dostępnej w CKK, o której nie sposób nie wspomnieć, jest wystawa „Retro 204”. Zgromadzono tu historyczne platformy sprzętowe wyprodukowane pomiędzy rokiem 1985 a 1998 (wśród nich znalazło się Atari ST, Commodore 64, AMIGA, Sinclair, Amstrad, konsola PS1), prezentowane wraz z zaprojektowanymi z myślą o nich grami. Warto podkreślić, że „Retro 204” to przysłowiowe siódme niebo nie tylko dla fanów Super Mario Bross i River Ride, ale też raj dla osób zainteresowanych historią technologii mobilnych. Na osobnym regale wyeksponowano tu bowiem pierwsze przenośne komputery – IBM, Apple [iMaki i Performy].

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice
Odwiedzający wystawę „Retro 204”, oprócz growego dorobku ery komputerów 8-mio i 16-to bitowych, poznają także dokonania twórców Demosceny, w tym efekty działań twórczych legendarnego Ramosa (Mariusza Rozwadowskiego), miłośnika i popularyzatora starych komputerów, współautora Bajtów polskich, przyjaciela muzeum.

Zmrok. Symfonia Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, Katowice

W ofercie MHKI znajdują się także lekcje muzealne. W jednej z takich lekcji uczestniczyli studenci Uniwersytetu Opolskiego

Pokrewne artykuły
logogram
Strickland, Montfort

Ustawmy kurs na czółno przędz

Dyskusja w glosach o programowaniu kreatywnym

Wizualnie zaprezentowana całość kodu Między Morzem a Rej z komentarzem krytycznym autorów