Gry według książek

Co łączy Wielkiego Gatsbiego, Autostopem przez galaktykę, Edypa w Kolonie i sztuki Szekspira? Wszystkie one doczekały się adaptacji na gry komputerowe i każdą z tych gier można – za darmo – zagrać lub ściągnąć w sieci. Cztery komputerowe adaptacje klasyki literackiej są bohaterkami wystawy Games by the Book, otwartej właśnie w bibliotece humanistycznej w MIT przez Clarę Fernández-Vara oraz Nicka Montforta. Na podstawie czterech świetnie dobranych przykładów, nasi znajomi w Massachusetts pokazują cztery różne podejścia do problemu adaptacji w tym partycypacyjnym medium: od czystej gry akcji w postaci platformówki, poprzez łamigłówki interaktywnej fikcji (IF) po zwolnione tempo gry edukacyjnej.

Autostopem przez galaktykę (IF z 1984 roku, gra stworzona we współpracy z Douglasem Adamsem) to przykład sytuacji, w której gracz staje się głównym bohaterem, może wpływać na zdarzenia i spowodować alternatywne zakończenie. Z kolei szekspirowska Avon skupia się na eksploracji świata zamieszkiwanego przez bohaterów sztuk Szekspira. Wielki Gatsby to zderzenie powieści z platformówką, które swoją literacką proweniencję może przekazać głównie poprzez przerywniki filmowe pomiędzy poziomami gry. Zupełnie odmienne podejście reprezentuje Yet one world, stworzona w MIT introspektywna platformówka, w której gracz, wrzucony w sam środek moralnego konfliktu z dramatu Sofoklesa, rozwija swojego bohatera nie przez strzelanie czy skakanie, lecz przez odpowiedzi na pojawiające się w trakcie rozgrywki, poważne i intymne pytania.

Olbrzymim plusem wystawy jest jej otwarty, globalny aspekt i całkowita dostępność "eksponatów" wraz z ich literackimi oryginałami. Choć w przestrzeni fizycznej ograniczona do skromnej przestrzeni bibliotecznej, dzięki linkom do sieciowych wersji gier oraz temu, że wszystkie literackie oryginały znajdują się w domenie publicznej, Games by the Book może być odwiedzona i – doświadczona – przez każdego zainteresowanego o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu na Ziemi. Polecamy!

Redakcja 19.09.2012