Mark Amerika

Mark Amerika - współczesny człowiek renesansu: pisarz, muzyk, krytyk, ideolog Avant-Popu, artysta w pełni sieciowy i cyfrowy, nie gardzący także drukiem. Amerika najbardziej zasłynął z doskonale rozreklamowanego projektu Grammatron - sieciowej hiperfikcji multimedialnej, ostatnio - jako autor nowej "media trylogii" o nazwie FILMTEXT - "hybrydycznej cyfrowej narracji stworzonej jako witryna sztuki sieciowej, muzealna instalacja, konceptualny album mp3, artystyczny e-bok i seria performance`ów".

Twórca ten jest wydawcą założonego w 1993 roku Alt-X - nazywanego dziś przyszłościowym modelem publikacji literackiej. Witryna Alt-X stała się miejscem dla literackiej awangardy - od weteranów, jak Ron Suckenick i Raymond Federman po młodych twórców avant-pop, twórców hiperfikcji (Cathy Acker, Shelley Jackson) i teoretyków nowych mediów oraz młodych raperów i twórców sieciowej muzyki industrialnej. Mark Amerika - jest tam jednak postacią o najwyraźniejszej osobowości, co ciekawe - sam łączy w swojej twórczości wszystkie nurty obecne na witrynie Alt-X - pisze hiperfikcje (Grammatron), hiperteksty metarefleksyjne (Hipertekstualna Świadomość 1.0), publikuje artykuły krytyczne, umieszcza tam swoją muzykę, konceptualne albumy mp3 (jak PHONE:ME), e-boki ("How To Be an Internet Artist), oraz zaawansowaną sztukę flashową (FILMTEXT), doskonaląc środki wyrazu wraz z rozwijającą się technologią sieciową. GRAMMATRON wystawiany był w 40 miejscach na świecie, w tym - w najbardziej prestiżowych wystawach sztuki współczesnej, podobnie dzieje się obecnie z FILMTEXTEM. Niemal od początku Amerika czyni z tekstem w środowisku wirtualnym wszystko na co pozwala technologia, prześledzenie jego twórczości zamienia się dzięki temu w krótki kurs histori hipermediów na usługach sztuki w ciągu ostatnich 10 lat.

strony:

www.grammatron.com

www.markamerika.com

www.altx.com

Ostatnia aktualizacja:

29.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Mark Amerika . "Techsty" 29.07.2022 [].

praktyka tekst cyfrowy teoria hipertekstu twórcy

amerika artykuły avant bok boki cathy com doskonaląc filmtext grammatron hiperfikcji hipertekst literackiej mark młodych najbardziej oraz sieciowej sztuki tam techsty twórczości twórców witryna www