Grammatron

...

GRAMMATRON TO powieść sieciowa Marka Ameriki, która zyskała duży rozgłos i spory medialne sukces. Jesto na kontynuacją wątków, wokół których isnute było pierwsze hipertekstowe dzieło Ameriki: Świadomość Hipertekstualna . Ponad 1000 leksji powieści jest wręcz naszpikowanych odnośnikami, towarzyszą im animowane obrazy i muzyka, ale najważniejszy jest być może mit, który podjęty został w Grammatronie, będący artystyczną obsesją Ameriki mit ducha w maszynie. Ten avant-popowy utwór wpisuje się w cały nurt tradycji, od Frankensteina i Golema, poprzez cyberpunkową trylogię Gibsona po - już hipertekstową - Patchwork Girl Shelley Jackson.

Nic w Grammatronie nie jest stabilne. W jego centrum, jeśli takowe istnieje, znajduje się Abe Golam - wynalaza Nanoscriptu, półmitycznego kodu komputerowego, używanego przez pewne niemistyczne korporacje, które chcą go zastosować. Przez większą część opowieści Abe wędruje po Pradze- 23, wirtualnym mieście, znajdującycm się w cyberprzestrzeni, gdzie odwiedzający zagłębiają się w fantazje i w wirtualny seks, który jest tam wspomagany przez całkiem dobre środowisko graficzne. Czytelnik również wędruje.... Jak pisał przerażony trochę tym faktem, swobodą w wędrowaniu, recenzent Timesa: "każdy z tych hipertekstów (chodziło mu raczej o tory lektury tego utworu) jest pułapką , w którą można łatwo wpaść i podążyć całkiem inną ścieżką. Wybierz jedną, a wpadniesz do tajnej bazy korporacji, wybierz drugą, a znajdziesz się na erotycznym ranczo. Opowieść, którą czytasz, jest w pewnym sensie opowieścią, którą tworzysz".

Ostatnia aktualizacja:

24.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Grammatron . "Techsty" 24.07.2022 [https://techsty.art.pl/hipertekst/hiperfikcja/grammatron.htm].

amerika hipertekst klasyka powieść hipertekstowa web

abe ameriki animowane avant bazy było całkiem centrum chcą chodziło cyberprzestrzeni cyberpunkową ducha duży dzieło erotycznym faktem grammatron grammatronie hipertekst który mit techsty wybierz wędruje