INTERMEDIA TO OWOC DŁUGOLETNICH badań nad hipertekstem na Uniwersytecie Brown. System Intermedia - działający na platformach Unix i Macintosh - zaczęto używać w 1987 roku. Składał się on z z kilku aplikacji o wspólnym okienkowym interfejsie. Były to edytor tekstu (InterText), edytor grafiki (InterDraw), przeglądarka grafiki (InterPix), edytor linii czasowej (InterVal), przeglądarka modeli trójwymiarowych (InterSpect), edytor animacji (InterPlay), i edytor video (InterVideo).
Program pozwalał na tworzenie dwukierunkowych, podwójnie zakotwiczonych odnośników zarówno dla tekstu jak i dla grafiki. Do oznaczenia kotwic używano małych ikonek. W pasku właściwości znaleźć można było informacje o autorze, dacie powstania danego projektu, tytule i słowach kluczowych. Informacja o odnośnikach przechowywana była przez system w innym miejscu niż tekst źródłowy. Można było przechowywać więcej niż jeden pakiet takich danych. Dzięki temu każdy użytkownik mógł stworzyć swoją odrębną sieć. Intermedia całkowicie wspierała tryb dla wielu użytkowników, każdy z nich mógł - ale nie musiał - na równych prawach pisać, czytać, i czynić adnotacje. Dostępne były historia, przegląd, i mapa lokalna. Wraz z linia czasową i innymi konceptowymi mapami - te cechy programu złożyły się na bogate środowisko nawigacyjne. Na początku dostępne były także mapy globalne, ale zrezygnowano z nich w późniejszych wersjach, gdyż nie były zbyt często używane.
Od 1987 roku - w systemie Intermedia stworzono projekty "Exploring the Moon" - część księżycowej misji Apollo w postaci kursu planetarnej geologii, witrynę "In Memoriam Web" - studium jednego z wierszy Tennysona oraz - "The Dickens Web" . Ostatnie dwa projekty postały pod kierunkiem George`a Landowa, i obecnie dostępne są w wersji na Storyspace.
W kwietniu 1989 Intermedia 3.0 wydana została komercyjnie. Wersja ta zawierała opcje eksportowania i importowania różnego rodzaju czcionek (od ASCI po czcionki Microsoft Word i DIF) oraz Inter-Lex - kompletny słownik w wersji elektronicznej. Minimalne wymagania dla użytkownika w sieci to (na platformie Mac IIx) 4MB RAM. Server potrzebował od 40 to 80MB przestrzeni dyskowej. Po wersji 4.0 - obcięto fundusze na rozwój programu, a po wprowadzeniu nowego systemu operacyjnego Apple`a Intermedia przestała być z nim kompatybilna. Prace nad programem przerwano. Uniwersytet w Brown - zamiast niej - używa obecnie Storyspace
Ostatnia aktualizacja:
01.02.2023
Cytuj ten wpis jako:
Mariusz Pisarski (never) Systemy Hipertekstowe - Intermedia . "Techsty" 01.02.2023 [].
historia narzędzia autorskie platfromy systemy hipertekstowe