WYDANA W ROKU 1996 na dyskietce, przez wydawnictwo Pusty Obłok, pierwsza hipertekstowa publikacja w języku polskim ukazała się anonimowo, z "erratą" i naklejką o treści "książka hipertekstowa do czytania na komputerze", a także z krótką przedmową Piotra Rypsona. Była to cyfrowa wersja drukowanego wydania z roku 1991 (wydawnictwo Book Transit). Anonimowość tej pozycji jest jednym z zabiegów programowych, ściśle związanych z treścią, sam autor - Robert Szczerbowski - ani nie skrywa się, ani nie unika odpowiedzialności za swoje dzieła. Pierwszy literacki Liternet był jednocześnie ostatnim literackim wystąpieniem Szczerbowskiego, autora wcześniejszej Księgi Żywota oraz Kompozycji na słowa. “Zrozumiałem, że jeżeli mam powiedzieć coś istotnego, to nie poprzez słowa” - wyznał autor w rozmowie z Małgorzatą Dawidek-Gryglicką. W roku 2002, Æ ukazuje się internecie, na stronie autora i na stronach Techstów, jako "wydanie III poprawione”.

zobacz także: notka autora o tekście

...

Więcej o Æ w artykule Mariusza Pisarskiego Kartografowie i Kompilatorzy. O praktyce i teorii hiperfikcji w Polsce w zbiorze: Liternet.pl, Kraków 2003, w artykule Emilii Branny-Jankowskiej, The Destruction of Text in Polish E-Literature. AE by Robert Szczerbowski and Electronic Poetry by Perfokarta, który okazał się w Cybertext Yearbook 2010, oraz w artykule Małgorzaty Dawidek-Gryglickiej: Od słowa do słowa. Kilka słów o Æ Roberta Szczerbowskiego w zbiorze Hiperteksty literackie: literatura i nowe media, pod red. P. Mareckiego i M. Pisarskiego, Kraków 2010.

LINK DO UTWORU

Ostatnia aktualizacja:

16.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Æ Roberta Szczerbowskiego. "Techsty" 16.01.2024 [https://www.techsty.art.pl/hipertekst/polska_e-literatura/AE.htm].

awangarda e-liberatura literatura konkretna

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


ani art artykule autor autora central dawidek hipertekst hipertekstowa img kraków literatura liternet pisarskiego polska robert roberta robertszczerbowskiprzedmowa roku szczerbowski szczerbowskiego słowa techsty value wydawnictwo