Druk w 175 roku przed naszą erą wynaleźli Chińczycy. Pierwszą drukowaną książką była Diamentowa Sutra z 866 roku n.e. Jednak specyfika chińskiego pisma, które każdemu wyrazowi przyporządkowuje jeden znak, nie uniemożliwiła dalszego rozwój tej techniki pisarskiej. Wiązałoby się to z produkcją ogromnej ilości matryc. Ponad 500 lat temu (1445) Johannes Gensfleisch, zwany rownież Gutenberg, zrewolucjonizował druk książek i wynalazł nową metodę druku. Ta nowa metoda umożliwiała tanie i szybkie drukowanie wielu obszernych pism dzięki wielu pojedynczym metalowym czcionkom (małe pojedyncze metalowe litery, które można było ułożyć w wiersze jeden obok drugiego).

...
Drukarnia w XVI wieku

W 1814 roku dziennik The Times of London wprowadził pierwszą parową prasę drukarską, następne technologiczne udogodnienia - jak wynalezienie linotypu pod koniec XIX wieku i mniej więcej w tym samym czasie - maszyny monotypicznej sprawiło, że coraz łatwiej można było drukować i powielać książki. Te nowe metody masowej produkcji sprawiły, że książka stała się szeroko dostępna dla masowej publiczności i przestała być czytana tylko w zamkniętym kręgu dobrze wykształconych i bogatych warstw. Rewolucja ta, jak pisze McLuhan, wywołała poważne zmiany nie tylko w historii literatury, ale i w ogólnej świadomości.

Internet, książka elektroniczna i literacki hipertekst dołoży do tej historii poważną zmianę w postaci zatarcia wyznaczonych przez druk sztywnych granic pomiędzy autorem, wydawcą i czytelnikiem.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Wynalazek druku. "Techsty" 28.07.2022 [].

biblia hipertekst, książka i druk pismo

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art autor central czytana druk druku ekran gute hipertekst historii img jeden ksiazka książka masowej pierwszą polepisma remediacja roku source target techsty teoria value wieku