JACQUES ROUBAUD, członek OuLiPo od 1966 roku, to postać warta przywołania w kontekście literatury ergodycznej i hipertekstu z wielu względów, między innymi za sprawą kolekcji zatytułowanej E oraz pół-autobiograficznej powieści Le grand incendie de Londres. Recit avec incises et bifurcations (Wielki pożar Londynu). E to zbiór 361 tekstów, które czyta się według reguł japońskiej gry go (180 segmentów tekstowych to segmenty białe, 181 - czarne). Dołączony do książki indeks objaśnia zależność między ruchami w go a zawartymi tekstami. Czytanie według prawideł starożytnej gry jest jedną z czterech zaproponowanych przez Roubauda protokołów lekturowych. Inne proponują czytanie losowe, lub grupowanie odzielnych ogniw w zbiory. Całość inspirowana jest matematyczną teorią mnogości (teorią zbiorów). E wydana została przez Gallimarda w 1967 roku, sześć lat po Stu tysiącach miliardach wierszy Raymonda Queneau.

...

Druga pozycja o rozgałęziającej się strukturze to wspomniana Le grand incendie de Londres - pół autbiograficzna, pół autotematyczna, eksperymentalna powieść o podtytule "interpolacje i bifurkacje", którą można czytać nielinearnie. Składa się ona z głównego tekstu i dwóch bloków dygresyjnych. W tekście głównym znajdują się odnośniki do dygresji. Powieść można zatem czytać od deski do deski podążając za kolejnymi wtrętami rozgałęziającymi tekst główny, albo - zupełnie dowolnie, tym bardziej, że powieściowa materia jest tutaj wysoko poluźniona (śmierć żony i niemożność napisania o tym powieści jest tutaj wiodącym tematem). Powieść Roubauda nazywana bywa liryczną odtrutką na inne postmodernistyczne dzieła kolegów Jacquesa Roubauda: Życie, instrukcję obsługi George'a Pereca oraz Zamek Krzyżujących się losów Italo Calvino.

Le grand incendie de Londresto nie tylko główny tekst i dygresje. Wykorzystywana jest tu także struktura drzewa, odnośniki i komentarze, którymi Roubaud antycypując możliwości hipertekstu. Zapoznawszy sie w połowie lat dziewięćdziesiątych z Internetem Roubaud ogłosił, że jeden ze swoich następnych utworów opublikuje w formie elektronicznej. I tak się też stało. W sieci można czytać między innymi jego Tokyo infra-ordinaire.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Jacques Roubaud. "Techsty" 28.07.2022 [https://techsty.art.pl/hipertekst/awangarda/oulipo/roubaud.htm].

hipertekst oulipo poezja generatywna roubaud

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art awangarda burroughs calvino czytać grand hipertekst img incendie lat londres między odnośniki oulipo outgoing powieść pół queneau raymond roubaud roubauda source target techsty value