The Colossal Cave Adventure to inspirowana fabularnymi grami z gatunku Dungeons and Dragons komputerowa gra Williama Crowthera stworzona w 1972, rozbudowana przed Dona Woodsa w 1976, i uważana za pierwszą tekstową grę przygodową, w której rolą gracza było wpisywanie komend w języku naturalnym, zrozumiałym przez specjalny program interpretujący komendy, tak zwany parser. Adventure to “interaktywna fikcja", w której komputer mógł symulować i opisywać sytuację, a użytkownik mógł wpisywać interpretowane przez parser komendy odnośnie tego, co chce w świecie gry zrobić. Użytkownik mógł dzięki temu uczestniczyć w powstającym na bieżąco opowiadaniu zlokalizowanym w fikcyjnym świecie. Lokacje w grze oraz szczegółowe opisy niektórych lokacji odpowiadają partiom Jaskini Mamuciej w Kentucky. Jak podkreśla Nick Montfort, Adventure nie była grą eksperymentalną, ale komputerową grą stworzoną – jak to ujął Crowther – dla "nie komputerowych" osób. Warto zatem podkreślić fakt, że z założenia gra ta była formą odtworzenia "jaskiniowych fantazji" autora w formie gry dla dzieci (córki Crowthera) inspirowana pewnymi aspektami Dungeons and Dragons.

Adventure i cały gatunek interaktywnej fikcji, nazywanej tez u nas tekstowymi przygodówkami, wpłynęły na hipertekstową fikcję i na trwałe wpisały się w historię literatury elektronicznej. W popołudniu. pewnej historii Michaela Joyce'a czytelnik zaproszony zostaje do wpisywania tekstu w specjalne okienko. Trudno sobie wyobrazić, aby rozwiązanie to nie było inspirowane właśnie przez gatunek zapoczątkowany przez Adventure.

Ostatnia aktualizacja:

24.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Adventure. "Techsty" 24.07.2022 [https://www.techsty.art.pl/hipertekst/gry/gryprzygod/adventure.htm].

generatywność gry gry przygodowe hipertekst klasyka gier tekstówki

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


adventure afternoo art central crowthera dragons dungeons gatunek generatory gra gry gryprzygod grą hipertekst img inspirowana komendy montfort mógł outgoing parser poetyka source target techsty