Współorganizatorem tegorocznej konferencji jest Association for Computing Machinery. Ta największa na świecie społeczność naukowców zajmujących się informatyką liczy już 77 lat! Powstała dokładnie 15 września 1947 roku na Uniwersytecie Columbia, a jej założenie poprzedziło m.in. sympozjum prof. Samuela H. Caldwella z Massachusetts Institute of Technology na temat Wielkoskalowych Cyfrowych Maszyn Obliczeniowych, który postulował powołanie międzynarodowej organizacji, ułatwiającej komunikację i działania badaczy w obszarze rozwijającej się inżynierii komputerowej.
Obecnie organizacja zrzesza ponad 100 tysięcy członków z różnych zakątków globu. Szczególną formą zrzeszenia jest przynależność do tzw. „Specjalnych grup zainteresowań” (ACM SIGWEB), działających w ponad 30 różnych obszarach technologii informacyjnej: od grafiki komputerowej, przez programowanie aż po hipertekst. ACM jest również wydawcą ponad 30 najbardziej cenionych czasopism poświęconych rozwojowi informatyki oraz nowoczesnych technologii. Od 1966 roku przyznaje również Nagrodę Turinga, wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki. ACM odgrywa dziś kluczową rolę w obszarze nauk informatycznych.
W nadchodzących dekadach wyzwaniem dla członków organizacji będzie z pewnością ochrona podmiotowości współczesnej informatyki, w której element ludzkiego zaangażowania nadal stanowi istotną alternatywę dla wpływu sztucznej inteligencji. Przejawem takiej ochrony jest właśnie 35. Konferencja ACM Hypertext, która po raz kolejny, tym razem w Poznaniu, połączy głosy najważniejszych postaci cyfrowej humanistyki.
Więcej o ACM możecie Państwo przeczytać na oficjalnej stronie organizacji: https://www.acm.org/about-acm/about-the-acm-organization
Ostatnia aktualizacja:
06.05.2024
Cytuj ten wpis jako:
Ewelina Bulewicz (2024) ACM - historia organizacji. "Techsty" 06.05.2024 [https://techsty.art.pl/HT24/ACM.htm].
ACM hipertekst historia stowarzyszenia