Bluzgator Bis (300k) (Windows)
"List otwarty do Igora Stokwiszewskiego: jesteś związkową ucieczką od wolności, zapisz się do młodzieżówki, wataho młodych zdolnych politykow z ulicy Rozbrat"
"List otwarty do Igora Stokwiszewskiego. Wykluczona bezpośrednia zwierzchniczko, w wolnomularski fartuszek ubrana przez księdza proboszcza"
Dwa powyższe zdania wygenerowane zostały przez Bluzgator Bis - najnowszą nakładkę na program Bluzgator, który w swojej pierwotnej wersji krąży w sieci od lat. Program autorstwa anonima BluzgatorMan to dosyć prosty generator zdań typu "ty taki owaki", "wygladasz jak to i tamto", "zrobię ci coś złego". Nowa wersja tego rodzimego cybertekstu, przygotowana została przez nescitusa, twórcę "Hiperpoematu". Wymienił on całą tekstową bazę danych Bluzgatora i - oprócz swojego własnego wkładu - zamieścił tam słowa, zwroty i całe zdania, które znalazł w dziale "idee" słownika Tekstylia bis, w paru numerach Ha!artu, paru numerach Polityki (ze szczególnym uwzględnieniem dodatku dla intelektualistów). Cenną cechą Bluzgatora Bis jest jego otwartość: każdy z czytelników może dodać do tekstowej bazy swoje własne teksty (folder "Texty" w katalogu "Bluzgator"). Co do treści oddajmy głos nescitusowi:
Celem projektu było pokazanie paru znajomym, co do mnie zagadywali językiem politycznym, jak taki język odbieram. Bo można by z pomocą Fromma czy innego takiego ujawniać różne jego chorobliwe cechy, no ale czy nie lepiej je pokazać? Że szufladkowanie, że insynuacje, że pojęciowy bałagan (program może powiedzieć "moherowy komunisto" albo "podpisana przez 250 intelektualistów analfabetko polityczna") no i nie ma w tym nic podejrzanego, ponieważ tylko losuje z zestawu określeń).Trudno w Polsce uciec od polityki a reakcje na taki stan rzeczy są oczywiście rożne. Jedni postanawiają w nią wejść, choćby po to by iść pod prąd. Inni programowo wyjdą na brzeg. Nescitus postanowił wyjść na brzeg, ale i powiedzieć swoje. W nowatorski i zabawny sposób. Znając Igora Stokwiszewskiego, jako redakcja Techstów, nie wątpimy, że Bluzgator Bis mu się spodoba, a jego publikacja nie zostanie uznana za rzuconą pod nogi rękawicę.
Bluzgator Bis można uznać za jeden z pierwszych literackich tekstów generatywnych na skromnej polskiej scenie literatury cyfrowej. Remiksologiczny gest pasożytowania na cyfrowym ready - made dodaje projektowi nescitusa dodatkowego wymiaru, a otwartość projektu czyni go kompatybilnym z ulubionymi ideami kultury 2.0. Zachęcamy do ściągnięcia programu, lektury, i zabawy z własnymi pomysłami, w duchu dada i surrealistycznego cadavre exquis.
Bluzgator Bis (300k) (Windows)