Disruptive narratives - konferencja w Londynie

Siedmioro twórców w jednym miejscu prezentujących swój kilkunastuletni dorobek w mediach cyfrowych. Taka gratka czekała nas w piątek trzynastego w londyńskiej Tate Modern. Andrea Zab, Paul Sermon, Mark Amerika, Kelly Dipple, Alexander R Galloway, Kate Southworth i Kate Rich wzieli udzial w całodniowym sympozjum Disruptive Narratives, poświęconym interakcji w czasie rzeczywistym, cyfrowym mediom i sieciom społecznym.

Z tematu głównego: kontr, anty, czy para narracyjnych ram, jakie oferują oparte na fuzji nowych mediów strategie twórcze, główna dyskusja ześlizgnęła się na problem protokołów i kontrprotokołów: w jaki sposób i z jakim skutkiem można działać (jako twórca oraz uczestnik) w środowisku opartym na regułach wpisanych w maszynę, ze szczególnym naciskiem na działanie wewnątrz sieci społecznej.

I wyszło to konferencji na dobre. Po prezentacjach i dyskusjach wkrótce staje się bowiem jasne, że hipertestem jest także sieć zaprzyjażnionych z nami osób, a działaniem artystycznym (ekologicznym politycznym i antykapitalistycznym zarazem) można nazwać opartą na tej sieci sprzedaż kawy. Całość konferencji transmitowana była w sieci na żywo (webcast). Zapis transmisji dostępny będzie wkrótce na stronach Tate Modern

Za kilka dni w Techstach umieścimy obszerniejsze sprawozdanie z konferencji, ze zdjęciami i linkami.

Mariusz Pisarski 16.07.2007