Sławek Shuty - Blok, re-edycja 2019

XXX

II Piętro

Kiedy folgujemy zbytnio rozkoszom podniebienia, wątroba ma "pełne ręce roboty", zadaniem tego narządu jest bowiem trawienie tłuszczów i odtruwanie organizmu. Warto zatem pospieszyć mu z pomocą. Gdy wątroba intensywnie pracuje, przepływa przez nią duża ilość krwi... – Jacek zamyślił się.

– I co się wtedy dzieje tatusiu? – Justynka patrząc na niego z takim oddaniem i ufnością, wyglądała jak aniołek. Jacek pocałował ją w czoło i zaczął opowiadać dalej – przekrwiona wątroba powiększa się, co objawia się uciskiem z prawej strony pod żebrami, któremu towarzyszy tępy ból. Nasila się zwykle po jedzeniu, szczególnie gdy jest ono obfite, tłuste, mocno przyprawione, a dania popijaliśmy alkoholem – dzieje się tak przeważnie w okresie świąt.

– A u nas na święta też tak będzie? – spytała dziewczynka.

– Oczywiście kochanie, oczywiście, podoba ci się?

– Bardzo, a co było dalej?

– Ból wzmaga się przy ucisku, toteż "wątrobowcy" często rozluźniają w pasie spódnicę czy spodnie, ale i to nie pomaga.

– To tak jak wujek Łukasz, prawda tatusiu?

– Prawda ty moja królewno, jesteś taka słodziutka, że tatuś z chęcią by cię zjadł – przez moment zobaczył w myślach i do tego kilka pikantnych sosów, mniam mniam.. – Może chcesz już spać?

– Nie, nie, opowiadaj dalej, tatusiu..

– Na czym stanęliśmy?, wujek rozpina spodnie i to nie pomaga. Nigdy też nie kładzie się na prawym boku, ponieważ jego wątroba nie znosi tej pozycji. Nie leczone powiększenie wątroby może przejść w stan chorobowy i doprowadzić do trwałych zmian tego narządu. Gdy dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe, można jeszcze im zaradzić..

– Ale jak, jak? – niecierpliwiło się dziecko – Jak tatusiu?

– Ogranicz tłuszcze – opowiedział – Jedz mniejsze porcje, ogranicz alkohol, ratuj się ziółkami, używaj przypraw wspomagających trawienie – kminek, majeranek, jałowiec, na czczo wypij filiżankę mleka z miodem, rób ciepłe okłady – recytował – Dobrze, ale ty już naprawdę musisz iść spać cukiereczku.

– Tatooo..

– Naprawdę już najwyższa pora, jutro na dobranoc opowiem ci inną bajkę.

– A o czym będzie?

– O kłopotach z pęcherzem – odpowiedział i pocałował ją w czoło.