Czytanie w programie Storyspace, w którym ta powieść powstała i była pierwotnie czytana

Opóźnienie w pojawianiu się nowej wiedzy jest warunkiem jej rozwoju. Zamiast wyobrażać sobie nasz etap przechodzenia do hipertekstu jako punkt, w którym stare zastępowane jest nowym, wolałabym widzieć to jako czas, kiedy dwa sposoby czytania i pisania, dwa sposoby użycia map są równie wiążące. - Mirella Rosello

Wersja polska, po raz pierwszy w historii literatury hipertekstowej, adaptuje klasyczną powieść Storyspace w warunki sieciowe. Programowanie linków oraz większość opcji interfejsowych zostało zachowane. Interaktywne, wielowarstwowe mapy Storyspace, które towarzyszyły tekstowi Zmroku jako pomoc wizualna i przestrzenna przepadły, staramy się jednak zachować poczucie przestrzennej orientacji poprzez grafikę tła, zorganizowaną według wskazówek autora w leksji "co wiemy o naszej historii".

Podobnie jak w oryginalnej wersji Storyspace, po Zmroku poruszamy się albo wybierając kierunek z menu "linki" albo idąc szlakiem domyślnym, przypisanym do klawisza enter. Jednak ów domyślny tryb lektury w niektórych miejscach będzie się urywał i konieczny będzie wybór. Czytelniku, nie zniechęcaj się wówczas, wystarczy kliknąć słowo lub frazę, która cię w danym fragmencie interesuje, by powieść przeniosła cię do powiązanego z tym punktem segmentu.

Aby czytać dalej kliknij tutaj.

By powrócić do Ekranu Tytułowego kliknij tutaj.