George P. Landow to jeden z głównych propagatorów hipertekstu w humanistyce, teorii literatury i refleksji kultowej, współautor wczesnego systemu hipertekstowego Intermedia. Jest autorem popularnej i wpływowej książki Hypertext. The Convergence of Contemporary Critical Theory and Technology, która doczekała się aż trzech prężnie aktualizowanych wydań. Landow był profesorem na Uniwersytecie Browna, który dał mu przestrzeń do stworzenia podwalin nie tylko pod teorię, ale też praktykę hipertekstu. To on skusił postmodernistycznego pisarza Roberta Coovera do poprowadzenia warsztatów z powieści hipertekstowej, z których wywodzą się takie projekty jak kolaboratywny Hypertext Hotel oraz hipertekstowy kolaż Patchwork Girl Shelley Jackson.

Jako prekursor kojarzenia teorii literatury z nowoczesną technologią, Landow stworzył kilka przełomowych hipertekstów edukacyjnych, takich jak pionierska Victorian Web stworzona w systemie Intermedia a następnie w sieci, The In Memoriam Web oraz The Dickens Web opublikowane przez Eastgate Systems oraz kolaboratywny hipertekst Writing at the Edge w systemie Storyspace. Wszystkie z tych hipertekstów to projekty kolaboratywne, z dużym współudziałem studentów.

...
Mapa hipertekstu In Memoriam. Macintosh Classic II, system OS 7.

We wspomnieniu o badaczu, Bob Arrelono przypomniał o ważnej roli młodych ludzi w praktyce hipertekstu, cytując Landowa:

Zawsze zadziwiało mnie, jak bardzo hipertekst inspirował studentów jako autorów. Niektórzy z nich pisali dokumenty o objętości 250 stron, kiedy prosiłem o 20 stron. Jeden z nich stworzył mapę nowojorskiego metra z wpisem hipertekstowym przy każdej stacji, aby wywołać nakładające się tożsamości bycia Chińczykiem, gejem, studentem pierwszego pokolenia. Projekt ten zawierał też być może najwyższe możliwe poparcie dla nowej technologii jako narzędzia edukacyjnego – włączenie jej w siebie: 'Jestem hipertekstem.'"

Mówi się, że większość miłośników hipertekstu, zanim przeczytało jakikolwiek literacki przykład tego gatunku, (w wersji 1.0, 2.0 lub 3.0). Prace Landowa zaliczane są do wczesnej teorii hipertekstu, na której odcisnęła swoje piętno dekonstrukcja i poststrukturalistyczna teoria literatury. Za prekursorów hipertekstualnego podejścia do literatury Landow uważał nie tylko Rolanda Barthes'a, ale też Jacques'a Derridę, Michaela Foucaulta, do swoich rozważań o hipertekście włączał też myśl Baudrillarda.

Miałem okazję spotkać się profesorem Landowem podczas konferencji ACM Hypertext 2011. Gorąco się wtedy zapaliliśmy do polskiego tłumaczenia jego głównej książki. Niestety, mimo chęci wydawcy (Ha!art) projekt nie doszedł do skutku z powody blokady praw autorskich po stronie polskiej przez specjalizujące się w tej dziedzinie firmy prawnicze. George Landow zmarł w 2023 roku.

Ostatnia aktualizacja:

14.01.2024

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) George Landow. "Techsty" 14.01.2024 [https://chat.openai.com/].

interakcja intertekstualność postmodernizm poststrukturalizm tekst cyfrowy teoria hipertekstu

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art brown debata derrida george hipertekst hipertekstu hypertext img książki landow landowa literatury memoriam outgoing patchwork poststruk profesorem source target techsty teoria teorii value web