Widok z głębokiej wieży – Hipertekstowo

Hipertekstowo - Nowy wymiar sztuki słowa / Głos w dyskusji nad kształtem i kondycją literatury we współczesnym nowomedialnym świecie

Spektakl Teresy Nowak oparty na utworach Zenona Fajfera zobaczyć będzie można 25 kwietnia w Katowicach w ramach cyklu Hipertekstowo. Sceniczna prezentacja papierowego i elektronicznego tomiku Powieki (2013) oraz ukończonego niedawno Widoku z głębokiej wieży to – jak określają autorzy – swoisty labirynt z przesuwającymi się ścianami, konstelacją tańczących na ekranie wierszy, widzialnych i niewidzialnych, oryginalnie łącząca wynalezioną przez poetę formę emanacyjną z poetyką hipertekstu.

?Kto wie, czy w czasie postliterackim […] właśnie propozycje radykalne, żądające oddania, maksymalnej uwagi, odkrywania jawnej i ukrytej precyzji, a przy tym gotowe pociągnąć czytelnika w magiczną otchłań słowa, nie będą cieszyły się największym zainteresowaniem?? ? napisał o Powiekach Piotr Śliwiński w ?Tygodniku Powszechnym?, a o słuszności tej diagnozy przekonać się może zwłaszcza czytelnik wersji elektronicznej – jeszcze trudniejszej w odbiorze, gdyż celowo skrywającej swoje partie tekstu w zależności od postępu lektury.

zenon_fajfer_krytyna_nowak

Teresa Nowak pokazuje jedną z tysięcy możliwych ścieżek odczytania tej “magicznej otchłani”, dając nić prowadzącą do wyjścia i odsłaniając nieznane dotąd oblicze poezji Fajfera, rozpiętej między zmysłową cielesnością książki a tekstem dążącym do niewidzialności. W Widoku z głębokiej wieży aspekty te wzbogacono o nowe, zaskakujące tonacje. Inscenizacji fajferowskiej przygody ze słowem towarzyszyć będzie muzyka Stanisława Słowińskiego (skrzypce) i Sławomira Pezdy (saksofon) oraz wizualizacje Olgi Rybackiej. Czytanie: Teresa Nowak i Zenon Fajfer.

Seans poezji Zenona Fajfera odbędzie się w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, 25 kwietnia 2015 (sobota), o godz. 18.00, wstęp wolny.