Podcast - Literary Margins and Digital Media

O tym, że literatura dla dzieci jest bliska mediom cyfrowym, gdyż od zawsze eksperymentuje z każdym możliwym medium, wiadomo od dawna. Najbliżej owych mediów są sami zainteresowani: kilkulatkowie i nastolatkowie ? digital natives ? od których można się wiele nauczyć.  Wrocławskie seminarium Literary Margins and Digital Media było doskonałą okazją, aby badacze zarówno literatury dziecięcej, jak i literatury nowych mediów wspólnie zastanowili się nad przemianami, jakim podlega przekaz literacki w dobie smartfonów, gier komputerowych. Zagadnienia literackiej rozrywki dla dzieci na urządzenia mobilne, książkowości książki, marginesów i centrum, opowiadań transmiedalnych ? to tylko niektóre z tematów poruszonych we Wrocławiu.

Po podcastach z autorami literatury cyfrowej (Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem oraz z Michaelem Joycem), którzy przyjechali do Wrocławia,  zapraszamy na trzeci i ostatni, w którym o wrocławskim wydarzeniu wypowiadają się jego organizatorzy (Barbara Kalla, Aleksandra Nowak) oraz uczestnicy (Justyna Fruzińska, Astrid Surmatz, Lies Wesseling).

 

 

PODCAST ? LINK

Michael Joyce – podcast “Literary Margins and Digital Media”

O przyszłości literatury, technologii, modernizmie, polskich emigrantach i o tym, dlaczego warto przedłożyć muzykę słów nad ich znaczenie opowiada amerykański pisarz i poeta Michael Joyce – pionier literatury elektronicznej, autor m.in popołudnia pewnej historii oraz tłumaczonej właśnie na polski powieści hipertekstowej Zmrok, symfonia (Ha!art, 2015). Michael Joyce będzie gościem seminarium Literary Margins and Digital Media, które rozpocznie się 15 kwietnia we Wrocławiu.

LINK DO PODCASTU

W pierwszej części audycji Michael Joyce i Mariusz Pisarski analizują problem centrum i marginesów, próbują podsumować twórczość Joyce’a w kontekście modernizmu i postmodernizmu, przyglądają się prototypom polskich bohaterów, których czytelnik odnajdzie w Zmroku, symfonii. W części drugiej, sprowokowany pytaniami od Mikołaja Spodaryka, Michael Joyce kieruje nas na głębokie wody refleksji o śmierci, sile związków rodzinnych i nieśmiertelności muzyki Jana Sebastiana Bacha. Audycję kończymy spostrzeżeniami natury translatologicznej. Jak się okazuje, dla autora kontynuującego tradycję ultra-modernizmu, awangardy i eksperymentu literackiego, ważniejsze jest zachowanie w tłumaczeniu melodii języka, niż kurczowe trzymanie się wierności znaczeniowej.

Rozmowa z pisarzem z Buffalo złożyła się na drugi z serii podcastów “Techstów”, przygotowujących do wrocławskiego seminarium.  W pierwszym rozmawialiśmy z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem. W trzecim porozmawiamy z organizatorami tego wydarzenia.

Podcast “Literary Margins and Digital Media” ? cz. 1

O poezji przestrzeni, dźwięku i instalacji; o szansach, jakie e-literatura daje młodym odbiorcom, o technologiach, które są w zasięgu ręki współczesnego poety i o tym, jak pracuje się w duecie twórczym rozmawiamy z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem w pierwszym podcaście przygotowującym do seminarium Literary Margins and Digital Media.

Link do podcastu >>

Zuzana i Ľubomír prezentować będą we Wrocławiu jedną ze swoich poetyckich, dźwiękowych instalacji, angażujących ciało i mowę. Zuzana Husárová wystąpi następnie podczas naukowej odsłony imprezy w prezentacji przygotowanej wspólnie z Bogumiłą Suwarą i Gabrielą Magovą, z którymi pracuje w ramach grupy i grantu ?Hipermedialny artefakt?.

Więcej na temat wrocławskiej imprezy można przeczytać w naszym wcześniejszym poście. Polecamy też pełną listę prelegentów Literary Marigins and Digital Media. Rozmowę z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem poprowadził Mariusz Pisarski.

W następnych podcastach spotkamy się z Michaelem Joycem oraz z organizatorami wrocławskiego sympozjum.

Podkład do audycji opiera się na utworze Angel Academy Matta Oukleya, zamieszczonym na FreeMusicArchive.